Artroskopia stawu kolanowego – zabieg, który może przywrócić sprawność

Często kolano odmawia współpracy pomimo usilnych starań fizjoterapeutów, stosowania farmakoterapii czy innych metod walki z problemami stawów kolanowych. W tej sytuacji potrzebna może być interwencja chirurgiczna. Artroskopia stawu kolanowego to częsty zabieg mający na celu przywrócenie sprawności narządu ruchu. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat tego zabiegu oraz skutecznych metod walki o zdrowie kolan.

artroskopia stawu kolanowegoNiewiele osób o tym wie, ale artroskopia to stara dziedzina chirurgii – jej początki sięgają lat 20. XX w. Jej główny rozkwit to lata 80. Obecnie to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod interwencji chirurgicznych. Staw kolanowy to jeden z najpopularniejszych obszarów, w których dokonuje się zabiegów przy użyciu artroskopu. Artroskopia stawu kolanowego to nieinwazyjny zabieg, w trakcie którego nie ma potrzeby otwierania stawu kolanowego, dzięki temu minimalizuje się ryzyko powstawania zakażeń pooperacyjnych oraz konieczności dbania o gojące się rany.

Przebieg zabiegu
W trakcie zabiegu operacyjnego do kolana wprowadza się przez centymetrowy otwór kamerę, co daje szansę na określenie stanu tkanek i mięśni. Wykonuje się również drugi otwór, który służy do wprowadzenia narzędzia artroskopowego, które jest w stanie przeprowadzać zabiegi naprawcze wewnątrz stawu kolanowego.

Jak dbać o rany pooperacyjne?
Po zabiegu nie jest konieczne jakiekolwiek unieruchomienie, po tygodniu zdejmuje się jedynie szwy założone w miejscu otworów. Nie jest konieczne również pozostawanie w szpitalu, po kilku godzinach możliwe jest wyjście do domu.W czasie gojenia się ran istotne jest dbanie o zachowanie środków ostrożności, czyli niezdejmowanie jałowego opatrunku oraz zabezpieczanie go w trakcie brania prysznica folią.

Plusem artroskopii jest również możliwość szybkiego powrotu do codziennej aktywności. W przypadku pracy siedzącej, np. w biurze możliwe jest to już po tygodniu. Osoby, których praca jest związana z aktywnością fizyczną i dźwiganiem, czas ten wydłuża się jednak nawet do 12 tygodni. Ten sam czas rekonwalescencji jest również wymagany w przypadku uprawiania sportu.

Osoby, u których został wykonany zabieg artroskopii stawu kolanowego nie muszą poruszać się o kulach (chyba że takie jest zalecenie lekarza). Istotne jest również pamiętanie o zachowaniu kilku zasad związanych z poruszaniem się. Przede wszystkim ważne jest siedzenie z uniesioną kończyną, unikanie długiego stania lub siedzenia w jednej pozycji. Dla szybkiego powrotu do zdrowia konieczne jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie ud i łydek.

Zobacz, jak obciążenia organizmu wpływają na Twoje zdrowie:


Artroskopia stawu kolanowego to zabieg, który groził panu Janowi z Bydgoszczy

Pamiętam, że kilka lat temu w trakcie gry w piłkę niefortunnie się potknąłem i coś sobie zrobiłem z kolanem. Ból był bardzo silny, miałem też wrażenie, że kolano jest zdeformowane. Jakoś niespecjalnie to leczyłem i ból sam przeszedł. Jednak dwa miesiące temu ból się odnowił i to tak silnie, że nie mogłem nic robić, chodzić czy biegać. Byłem u lekarza, powiedział, że mam poważną kontuzję i że być może niezbędna będzie artroskopia. Przestraszyłem się mocno i zacząłem szukać pomocy w sieci. Dowiedziałem się, że jest test, który diagnozuje przyczyny chorób. Nie czekałem i zapisałem się na ten test. Dzięki temu dowiedziałem się, w jakim stanie jest mój organizm, dlaczego mam ten problem z kolanami. Dostałem specjalną kurację i nie chcę zapeszać, ale jest coraz lepiej: zniknęła sztywność, ból jest z każdym dniem mniejszy. Polecam ten test, dzięki niemu można wrócić do zdrowia.

Specjalista Revitum radzi

Przedłużające się problemy z chodzeniem, bieganiem czy uprawianiem sportu, obrzęk i dolegliwości bólowe to ważny sygnał ze strony organizmu, że dzieje się z nim coś niepokojącego. W celu określenia przyczyn dolegliwości konieczne jest sprawdzenie całościowego stanu organizmu, ponieważ jedynie wiedza na temat wszystkich procesów zachodzących w organizmie umożliwia precyzyjne ustalenie przyczyn dolegliwości ze strony stawu kolanowego. Dzięki Testowi Obciążeń Organizmu możliwe jest dobranie skutecznej kuracji, która pomoże zwalczyć chorobę – mówi Weronika Łapińska.


Test Obciążeń, oparty na sprawdzonej i skutecznej metodzie niemieckiego specjalisty dr Volla to jedno z najnowocześniejszych narzędzi diagnostyki całego organizmu. Umożliwia to nie tylko sprawdzenie przyczyn powstawania dolegliwości ze strony stawu kolanowego, jak również skutecznego zapobiegania powstawaniu chorób. Szkodliwe substancje takie jak grzyby, pasożyty cz toksyny mają bardzo negatywny wpływ na narządy wewnętrzne i sprawność układu odpornościowego. Wykonanie testu jest w pełni bezpieczne, nieinwazyjne oraz bezbolesne. Wynik poznajemy szybko – po zaledwie 45 minutach możemy już znać przyczynę swoich dolegliwości, a wizyta z odpowiednim specjalistą następująca po teście, pozwoli nam na dobranie odpowiedniej metody do tego, co jest przyczyną naszych dolegliwości oraz pozbycie się jej na stałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>