Bruksizm, czyli co nie służy naszym zębom

Wbrew pozorom, bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, to powszechny problem. Według statystyk, nawet 7 na 10 osób cierpi na dolegliwości które są z nim związane. Rozpowszechnienie tej dolegliwości ma związek ze stresującym trybem życia, który dotyka każdego z nas. Sprawdź, czy to również Twój problem.

bruksizmKtóż z nas nigdy nie zazgrzytał zębami ze strachu czy zdenerwowania? Któż z nas zdaje sobie sprawę, jak często zdarza mu się to w ciągu jednego dnia? Któż z nas ma świadomość, o jak niebezpiecznych procesach może każde taki zgrzytnięcie świadczyć?
Żyjemy w czasach nieustannego zdenerwowania. Czynników stresogennych nigdy nie brakuje – praca, życie prywatne, wszędzie czyhają na nas kolejne wywołujące stres wyzwania. Zaciskanie zębów i całkiem nieświadome zgrzytanie nimi to jedna z najczęstszych jego konsekwencji. I przez to najbardziej lekceważonych.

Bruksizm – te objawy mogą się z nim łączyć:

  • bóle głowy
  • bóle kręgosłupa
  • bóle ucha
  • ból karku
  • bolesność okolic przyczepów mięśni żwacza i skroniowego
  • ból obręczy barkowej

Istnieje wiele przyczyn powstawania bruksizmu. Nadmierne zgrzytanie może mieć związek z przewlekłym stresem, który wymusza zaciskanie szczęk i napinanie mięśni. Bruksizm może być również wywołany przez problemy z uzębieniem (braki w zębach trzonowych, źle wyprofilowane wypełnienia, wady w budowie koron czy protez). Do przyczyn bruksizmu możemy również zaliczyć nawykowe żucie gumy oraz żucie jedną stroną szczęki.

To, jak niewdzięcznym schorzeniem jest bruksizm potwierdzają słowa pana Krzysztofa z Wrocławia:

Żyję szybko, intensywnie – taką mam pracę. Zaciskanie zębów to ostatnia rzecz, na którą mógłbym zwrócić uwagę. Początkowe, choć coraz częstsze i nasilające się bóle głowy zupełnie więc nie zaniepokoiły mnie. Gdy przyszły bóle szczęki, zdziwiłem się. Kiedy zaś zacząłem mieć problemy z całkowitym otworzeniem ust, po raz pierwszy się przestraszyłem. Byłem u różnych specjalistów, ale wszystko zawodziło. Na Test Obciążeń trafiłem szukając pomocy w internecie. To była wspaniała odmiana – bardzo szybko poznałem przyczyny moich dolegliwości i dzięki Testowi mogłem się jej wreszcie pozbyć i znów zacząć normalnie funkcjonować. Polecam ten tenst – on naprawdę działa!

Tak o tym problemie wypowiada się specjalistka Revitum, Weronika Łapińska:

Bruksizm to choroba niedoceniana, lecz bardzo uciążliwa. Bruksizm łączy się wielokrotnie z nieustępujacymi dolegliwościami bólowymi – chorzy skarżą się, że bolą ich wszystkie zęby. Dodatkowo późna interwencja specjalisty może sprawić, że dojdzie do starcia warstw zębów, co może wiązać się z koniecznością ich kosztownej naprawy. W przypadku tak trudnych do wykrycia i leczenia schorzeń bardzo pomocny okazuje się Test Obciążeń Organizmu, pozwalający na jak najszybszą diagnozę i, dzięki niej, sprawne rozpoczęcie leczenia”.


Test Obciążeń to narzędzie nowoczesne i skuteczne a zarazem całkowicie nieinwazyjne. Dzięki zastosowaniu metody dra Volla umożliwia on wykrycie przyczyn dolegliwości, a nie jedynie wygaszenie objawów. Jego przeprowadzenie nic nie boli, nie zachodzi również żadna ingerencja w organizm. Wykonanie Testu nie trwa również długo – wystarczy 45 min., by poznać wynik. Po konsultacji z doświadczonym specjalistą biomedycyny możliwe jest dobranie indywidualnej kuracji, która pomoże w przywróceniu równowagi wewnętrznej organizmu oraz wzmocni jego siły witalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>