Budowa kolana – co powinieneś wiedzieć na ten temat?

Wiedza na temat tego, jak zbudowane jest nasze kolano może być bardzo pomocna w sytuacji, gdy ulegniemy kontuzji lub też zaczną nas prześladować uciążliwe dolegliwości. Sprawdź, jak działa nasze kolano i co możesz zrobić, by cieszyć się jego stałą sprawnością.

budowa kolanaStaw kolanowy to największy staw naszego organizmu, który umożliwia zginanie i prostowanie nóg. Kolano składa się z następujących części: kości, chrząstki, ścięgien, wiązadeł i mięśni.

Bardzo wiele kontuzji, na które wpływ ma budowa kolana powstaje w trakcie uprawiania sportu. W jaki sposób można zapobiegać powstawaniu problemów z kolanami, które powstają podczas uprawiania sportu? Bardzo istotną kwestią jest prawidłowe rozgrzanie narządów ruchu tak, by zyskały one elastyczność i przygotowały się do wzmożonego wysiłku. Kontuzjom kolan skutecznie zapobiegają wszelkiego typu ochraniacze, które amortyzują wstrząsy i zapobiegają przeciążeniom. Istotne również, by pamiętać o właściwie dobrać obuwie do rodzaju uprawianego sportu.

Zobacz, jak obciążenia organizmu wpływają na Twoją sprawność:


Wśród najczęstszych rodzajów urazów kolan możemy wyróżnić:

  • złamania kości
  • zwichnięcia (naderwanie wiązadeł)
  • zerwanie mięśni lub ścięgien
  • uszkodzenia łękotek
  • urazy chrząstki stawowej

Kolana to skomplikowany mechanizm, które wymaga specjalistycznej diagnostyki

Zaczerwienie, bolesność, obrzęk – te wszystkie dolegliwości powinny być dla nas ważnym sygnałem, że w naszym organizmie zachodzą niepokojące zmiany. Silny stres, nieprawidłowa dieta, zanieczyszczenie środowiska – te wszystkie czynniki mogą powodować zachwianie równowagi układu immunologicznego i negatywnie wpłynąć na stan kolan. W celu sprawdzenia przyczyn pojawiania się dolegliwości oraz zadbania o profilaktykę sprawności narządów ruchu warto wykonać Test Obciążeń Organizmu – mówi Weronika Łapińska, Specjalista Revitum.


Test Obciążeń Organizmu to nowatorskie rozwiązanie w dziedzinie diagnostyki całego organizmu umożliwiające poznanie przyczyn dolegliwości oraz zapobieganie rozwojowi chorób. Wykonanie testu nie łączy się z żadnymi nieprzyjemnymi odczuciami, jest on w pełni bezpieczny i nieinwazyjny. W Revitum wykonywaniem testów zajmują się jedynie doświadczeni specjaliści biomedycyny, co umożliwia precyzyjne określenie stopnia obciążenia organizmu. W trakcie testu nie zachodzi żadna ingerencja w organizm, ponieważ jego wykonanie jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Jego atutem jest również czas wykonania – wystarczy 45 min., by poznać wynik. Specjalista może również dobrać skuteczną kurację, która pomoże usunąć nie tylko objawy, ale również przyczyny powstawania problemów z kolanami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>