Chrapanie prowadzi do niedotlenienia organizmu

Panuje powszechne przekonanie, że chrapanie to przypadłość typowo męska. Tymczasem z badań wynika, że cierpi na nią 10% dzieci i co ósmy dorosły, nie wyłączając z tego grona kobiet. Jeśli wydaje się wam, że chrapanie to jedynie niegroźna, choć dla domowników bardzo uciążliwa przypadłość- jesteście w błędzie, ponieważ może być ona objawem dużo poważniejszych niż nam się wydaje problemów.

Obejrzyj nasz film i dowiedz się jak wyeliminować uciążliwe chrapanie:

Traktujemy chrapanie jako uciążliwość przeszkadzającą spać domownikom osoby dotkniętej tym schorzeniem, w rzeczywistości bagatelizując i wyśmiewając problem samego chrapiącego. Tymczasem chrapanie, to nie tylko hałaśliwa uciążliwość. W rzeczywistości jest ono objawem zespołu poważnych zaburzeń oddychania w czasie snu i w efekcie może prowadzić do ciężkich stanów niedotlenienia a nawet do śmierci.

Mechanizm powstawania zgrzytliwych dźwięków

To rodzaj zjawiska akustycznego, które wynika z drgań podniebienia miękkiego oraz języczka. W czasie snu dochodzi do zwiotczenia mięśni gardła i podniebienia miękkiego, a cieśń gardła ulega zwężeniu, co z kolei sprawia, że przepływające przez nią powietrze wprawia je w drgania. Nieznośny, chrapliwy dźwięk powstaje, też, gdy powietrze, które przechodzi przez usta lub nos, napotyka na jakąś blokadę.

Przyczyny chrapania

 • Z powyższego opisu można wysnuć wniosek, że chrapanie to wynik nieprawidłowości w budowie anatomicznej osoby chrapiącej. Jest tu pewna nieścisłość, ponieważ wynikałoby z tego, że ta anomalia anatomiczna musiałaby dotykać poważnej części populacji ludzi żyjących na ziemi lub nieprawidłowości w budowie gardła i krtani musiałyby się pogłębiać z wiekiem, bo często dolegliwość ta ujawnia się po 60 roku życia.
 • Lekarze dopatrują się przyczyn chrapania także w nadużywaniu alkoholu czy paleniu papierosów.
 • Chrapaniu sprzyja też niedrożność nosa w wyniku infekcji czy alergii, skrzywienia przegrody nosowej, zapalenia zatok przynosowych czy przerost migdałka gardłowego występujący zwłaszcza u dzieci
 • Naturalne zwiotczenie mięśni gardła, przyczyniające się do chrapania, może być dodatkowo pogłębione, przyjmowaniem niektórych leków zwłaszcza uspakajających i nasennych.

Przyczyną większości chorób i innych dolegliwości, w tym chrapania, jak widać są bakterie, wirusy, substancje trujące(papierosy i alkohol) i alergeny( detergenty, kosmetyki, lekarstwa i inne) . Ich usunięcie z organizmu i środowiska, jest podstawowym warunkiem wyleczenia. Większość tych Obciążeń można wykryć przy pomocy  Testu Obciążeń Organizmu.

Chrapanie to objaw poważniejszych schorzeń

Chrapanie to zakłócenie normalnego zdrowego snu osoby chrapiącej oraz obniżenie natlenienia komórek organizmu. Nieleczone chrapanie może rozwinąć się w wiele niebezpiecznych chorób.

 • W wyniku chrapania i niedotlenienia źle śpimy i nieefektywnie odpoczywamy, a odpoczynek nocny jest niezbędny dla zdrowia człowieka.
 • W wyniku chrapania, czyli dźwięku wywołanego przez gorszy przepływ powietrza do płuc, dochodzi do mniejszego natlenienia organizmu. Nasycenie tlenem krwi w komórkach u dorosłego, zdrowego człowieka nie powinno spadać poniżej 95% a u osób chrapiących może spadać nawet do 70%. Takie niedotlenienie sprawia, że po przebudzeniu możemy odczuwać niewyspanie, bóle głowy, poranne zmęczenie, rozdrażnienie, nerwowość oraz senność, problemy z koncentracją czy pamięcią.
 • Ze statystyk wynika, że chrapiący mężczyźni, częściej cierpią na problemy z erekcją.
 • Chrapanie może być objawem bezdechu- bardzo niebezpiecznego schorzenia, polegającego on trwających nawet 10 sekund przerwach w oddechu, występujących podczas snu (ang. w skrócie OSA)i mogących doprowadzić do wylewów oraz zawałów serca.
 • Niedotlenienie w wyniku chrapania może przyczynić się do nasilenie objawów innych chorób;cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, nadciśnienia płucnego, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności czy zaburzeń rytmu serca, nietolerancji glukozy, zespołu metabolicznego, zaburzeń krążenia mózgowego, a nawet prowadzić do zawału serca czy udaru mózgu.

Chrapanie nie zawsze jest objawem bezdechu, ale jest ono głównym sygnałem ostrzegawczym. Mało tego, długo nieleczone chrapanie często przeradza się po latach w bezdech lub spłycony oddech podczas snu, którego wynikiem jest niedotlenienie organizmu.

Chrapiące dzieci…

To nie prawda, ze chrapią tylko starsze osoby. Bardzo wielu rodziców zgłasza się z tym problemem do lekarza. Jednak w przeciwieństwie do dorosłych, chrapanie u dzieci niemal w 100 % przypadków, wywołane jest przerostem migdałków( w wyniku infekcji bakteryjnych czy wirusowych), których usunięcie jest jednoznaczne ze zlikwidowaniem problemu. Nie należy zwlekać z tym zabiegiem, gdyż z badań wynika, że chrapiące dzieci rozwijają się gorzej niż ich zdrowi rówieśnicy i osiągając niższe oceny w testach sprawnościowych i ogólnorozwojowych.

i kobiety w ciąży

Chrapanie, czyli niedotlenienie matki, bo tak o tym problemie należy myśleć, wpływa niekorzystnie na rozwój płodowy dziecka. Dzieci chrapiących kobiet rodzą się z mniejszą wagą ciała i w gorszej formie fizycznej. Częściej też, dochodzi u nich do powikłań w trzecim trymestrze ciąży, takich jak nadciśnienie tętnicze u płodu, czy tzw. rzucawka.

Podsumowanie

Chrapanie to nie tylko problem z jakością snu i odpoczynku nocnego. Często lekceważone i wyśmiewane schorzenie w efekcie prowadzi do silnego niedotlenienia a nieleczone do bezdechu sennego czy wręcz do śmierci. Większość lekarzy preferuje inwazyjną metodę leczenia poprzez zabieg zmieniający anatomię krtani czy podniebienia. A przecież po tak  tak inwazyjne metody,  jak zabieg należy j sięgać po wykluczeniu innych ewentualności. A przecież chrapanie jak większość chorób i dolegliwości,  może być wywołane blokadami w nosogardzieli-powstałymi w wyniku alergii, infekcji wirusowych, bakteryjnych czy grzybiczych.

Wszystkie te choroby można wyleczyć usuwając z organizmu i jego bezpośredniego otoczenia, podstawową ich przyczynę – bakterie, wirusy, drobnoustroje i inne alergeny!

Oddajemy do Twojej dyspozycji nowoczesne Centrum Diagnostyki Organizmu REVITUM. Naszą misją jest  ”Trwała Witalność i Zdrowie”.

W REVITUM Test Obciążeń wykonują lekarze oraz doświadczeni specjaliści biomedycyny. Po dokładnej analizie specjaliści określają Najważniejsze Problemy organizmu, wskazania dla Indywidualnej Kuracji oraz dobierają Indywidualną Kurację.

P.S Wykonaj Test Obciążeń Organizmu już dziś i śpij wreszcie spokojnie!Jedna Odpowiedź na Chrapanie prowadzi do niedotlenienia organizmu

 1. Piotr pisze:

  Mam zdiagnozowany obturacyjny bezdech senny i jestem zainteresowany zabiegiem – koblacja. Prosze o przedstawienie terminu, kosztów i innych warunków jakie muszę spełnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>