Ciągły katar? To może być przewlekłe zapalenie zatok!

Zapalenie zatok to jedno z najczęstszych dolegliwości zdrowotnych. Szacuje się, że cierpi na nie 15 proc. Polaków. Jeśli objawy utrzymują się dłużej, można mówić o przewlekłym zapaleniu zatok. Dowiedz się więcej na ten temat i poznaj sposoby pozbycia się tej przypadłości.

przewlekłe zapalenie zatok 3Przewlekłe zapalenie zatok to tak naprawdę grupa schorzeń o różnym pochodzeniu wynikające z przedłużającego się stanu zapalnego w obrębie zatok przynosowych i jam nosa. Czasami stan zapalny przenosi się również na tkankę kostną ścian zatok przynosowych.

Skąd bierze się przewlekłe zapalenie zatok? Poznaj przyczyny!

 • uwarunkowania genetyczne
 • zmiany nowotworowe
 • urazy
 • czynniki chemiczne
 • alergie

Masz te objawy? To może być przewlekłe zapalenie zatok!

 • odchrząkiwanie
 • bóle głowy
 • kaszel
 • niedrożność nosa
 • ból gardła
 • problemy z powonieniem

Przewlekłe zapalenie zatok – metody leczenia
Zazwyczaj dolegliwość ta jest leczona farmakologicznie przy wykorzystaniu antybiotykoterapii przypisanej przez specjalistę. Zazwyczaj trwa ona minimum 3 tygodnie. Dodatkowo stosuje się leki mające pomóc w pozbyciu się objawów takich jak obrzęk śluzówki czy nagromadzona wydzielina w zatokach. Jeśli z dolegliwościami łączą się również reakcje alergiczne, próbuje się również wyeliminować tą przypadłość zwiększającą dolegliwości.

W przypadku, gdy zastosowane leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów, konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgucznego. Polega ona na usunięciu zainfekowanych tkanek i udrożnieniu zatok.

Pani Halina nie wiedziała, że ma przewlekłe zapalenie zatok

Zimą, jak co roku, dopadło mnie przeziębienie. Wszystko to co zawsze – kaszel, ból gardła no i katar – od początku był najbardziej męczący. W dzień, w nocy – właściwie cały czas musiałam korzystać z chusteczek. Na dodatek po tygodniu zaczęły się silne bóle głowy. Katar utrzymywał się ciągle, stał się tylko bardziej gęsty, ale nie przechodził, więc poszłam najpierw do internisty, potem do laryngologa. On stwierdził zapalenie zatok – dostałam antybiotyk, potem następny, jednak bóle, katar i zapchany nos ciągle mi towarzyszyły. Już nie wiedziałam co robić dalej, kiedy koleżanka z pracy poleciły mi test, który określa przyczyny choroby. W Revitum dowiedziałam się, dlaczego choruję. Dostałam specjalną kurację wzmacniającą i dzisiaj po problemach z zatokami nie ma ani śladu.

Przewlekłe zapalenie zatok da się skutecznie i trwale wyleczyć

Dzisiejszy rozwój techniki oraz sposobów diagnozowania chorób pozwala na efektywną walkę z chorobami takimi jak przewlekłe zapalenie zatok. Istotne jest jednak precyzyjne ustalenie źródła choroby. Dlatego proponuję wykonanie Testu Obciążeń Organizmu, który umożliwi poznanie stanu narządów wewnętrznych oraz sprawności układu odpornościowego – mówi Weronika Łapińska, Specjalista Revitum.


Dzięki szerokim możliwościom diagnostycznym Test Obciążeń pozwala na określenie stopnia obciążenia organizmu szkodliwymi substancjami (toksynami, grzybami, pasożytami). Dzięki Testowi wykonywanemu przez doświadczonych specjalistów biomedycyny możliwe jest dobranie indywidualnej kuracji, która wzmocni siły witalne organizmu i przyczyni się do poprawy funkcjonowania narządów wewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>