Czy wiesz, że trądzik atakuje również dorosłych?

Trądzik pospolity należy do najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Zmiany chorobowe można stwierdzić w grupie 80 do 100 procent osób pomiędzy 11 a 25 rokiem życia.

Do niedawna trądzik utożsamiano głównie z chorobą nastolatków… ale trądzik atakuje również po 25 roku życia! Jest to jedna z najczęściej występujących chorób skóry.

trądzik
- Pojawiła się nowa postać choroby, nazwana trądzikiem dorosłych lub trądzikiem późnego wieku, dotykająca osoby powyżej 25 roku życia. Jak się okazuje, zmiany trądzikowe występujące po 25 roku życia dotyczą nawet 1/3 populacji. Natomiast w grupie osób powyżej 44 roku życia liczba pacjentów wyraźnie się zmniejsza. Co ciekawe, aż połowa pacjentów z trądzikiem osób dorosłych nie chorowała na trądzik młodzieńczy lub objawy jego były tak mało nasilone, że pacjenci nie odnotowali tego. Zmiany trądzikowe są podobne, niezależnie od wieku. Mają postać zaskórników zamkniętych i otwartych, rozszerzonych porów, grudek, krostek i guzków. Występują na twarzy w okolicy czoła, nosa i brody, a także na klatce piersiowej i plecach. Towarzyszy im łojotok o różnym nasileniu. Różnica w wyglądzie skóry u ludzi z trądzikiem dorosłych polega jedynie na tym, że częściej wykwity trądzikowe występują w 1/3 dolnej części twarzy i są to zwykle pojedyncze, bolesne przy dotyku zmiany zapalne – informuje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia)

„Nieestetyczne” objawy trądziku

Trądzik u dorosłych to, wbrew pozorom, stosunkowo częste zjawisko. Nie oznacza to jednak, że należy pogodzić się z niedoskonałościami cery i cierpliwie czekać, aż same znikną. Ukrywanie zmian pod makijażem, pod opalenizną, mechaniczne wyciskanie w domu czy u kosmetyczki , nie przynoszą trwałych efektów. Jedynym skutecznym sposobem jest wykonanie testu, który określi prawdziwe przyczyny dolegliwości i pomoże wyeliminować na stałe uciążliwy trądzik

Pierwszym objawem trądziku pospolitego jest tworzenie się zmian na skórze w postaci:

 • zaskórników,
 • grudek,
 • wszelkiego rodzaju krostek,
 • bardzo popularnych pryszczy czyli torbieli ropnych.

Karolina z Łodzi, 33 lata

- Zawsze byłam wesoła, uśmiechnięta, chętnie wychodziłam z domu. Uwielbiałam chodzić na basen, prawie wcale się nie malowałam, miałam ładną cerę. Dopiero na studiach zauważyłam jakieś oznaki przypominające trądzik. Od tego momentu zaczął się mój problem. Nowa szkoła, nowi ludzie – wstydziłam się odezwać, ciągle gdzieś się chowałam, nie chciałam z nikim rozmawiać. Chodziłam do szkoły i modliłam się, żeby czas zleciał jak najszybciej, chciałam po prostu być już w domu, móc zapomnieć o tym diabelstwie na twarzy. Do tego miałam jakieś dziwne odczucie, że nikt mnie nie rozumie. Odsunęłam się od przyjaciół, bo ciągle wymyślałam jakieś nowe wymówki, by tylko nie wyjść z domu. Po studiach ciężko było mi znaleźć pracę, bo byłam niedowartościowaną osobą z kompleksem wywołanym paskudnymi pryszczami. Chodziłam do lekarki, która przepisywała mi same maści, ale mój wygląd zupełnie się nie poprawiał. Moja twarz błagała o pomoc, niestety bezskutecznie. Któregoś dnia poznałam dziewczynę z podobnymi problemami w przeszłości. Jej horror skończył się, gdy poznała prawdziwą przyczynę wyprysków na twarzy. Zaleciła mi bym zrobiła test, który kompleksowo ocenia stan zdrowia i znajduje prawdziwą przyczynę dolegliwości – kończy Karolina.

Specjalistka radzi
- 82 procent dorosłych pacjentek z trądzikiem ma uporczywe zmiany, które utrzymują się aż do 44. roku życia. Z badań wynika, że przewlekły charakter trądziku dorosłych (czas trwania powyżej 5 lat) ma większy wpływ na jakość życia niż trądzik młodzieńczy. Jego wpływ na psychikę pacjenta postrzegany jest na takim samym poziomie, jaki wywierają choroby o cięższym przebiegu (na przykład astma, padaczka). U kobiet z trądzikiem obserwuje się wzrost objawów lękowych i depresyjnych. Dlaczego tak się dzieje? Kobiety z trądzikiem mają zaburzone poczucie atrakcyjności. Czują się niepewnie, mają poczucie bycia ciągle obserwowanymi, co powoduje uczucie braku bezpieczeństwa i dyskomfort psychiczny. Trądzik dorosłych objawia się wtedy, gdy kobiety są w pełnej aktywności życiowej i zawodowej, kiedy wygląd jest bardzo ważny. Dlatego tak ważne jest, gdy zauważymy objawy trądzika, natychmiast wykonać Test Obciążeń Organizmu, który kompleksowo wykrywa przyczyny dolegliwości. Dzięki temu jest szansa na szybkie wyeliminowanie choroby. Nie zwlekajmy, każdy z nas chce przecież wyglądać ładnie i zdrowo. – Weronika Łapińska, specjalistka Revitum

Znajdź przyczyny i pozbądź się trądziku raz na zawsze!

Jeśli nasza walka z trądzikiem trwa od wielu lat, a nie jesteśmy już w wieku dojrzewania, należy szukać prawdziwych przyczyn powstawania zmian dermatologicznych, a nie leczyć tylko objawy. Mogą być one sygnałem informującym o poważniejszej chorobie, toczącej się w organizmie.

Trądzik to często objaw zaburzeń w gospodarce hormonalnej, sygnalizuje nadprodukcję androgenów lub wzmożoną produkcję testosteronu. Może także pojawiać się u osób zażywających sterydy, u osób zbyt długo żyjących w silnym stresie. Występowanie trądziku może być też uwarunkowane genetycznie. Nasilenie trądziku może być także spowodowane spożyciem produktów zawierających alergeny: głównie czekolady, orzechów, produktów wysoko przetworzonych jak chipsy, pizza i ostrych przypraw. Jedynie wykonanie odpowiedniego testu da nam obraz prawdziwej przyczyny dolegliwości. Trafna diagnoza to podstawa w walce o zdrowie.

Test Obciążeń Organizmu jest jedynym dostępnym narzędziem, które umożliwia kompleksowe podejście do objawów i prawidłowe rozpoznanie choroby. Celem testu jest określenie sprawności układu odpornościowego i poziomu funkcjonowania organów wewnętrznych. Na tej podstawie można określić przyczynę choroby, wychodząc poza klasycznie stosowaną analizę objawów. Test trwa 45 minut, jest bezbolesny, wyniki otrzymujesz od razu, a specjalista, jeżeli zajdzie taka potrzeba dobierze i zaleci indywidualną formę kuracji. Wykonaj Test Obciążeń i dowiedz się jaka jest prawdziwa przyczyna trądziku. Tylko dzięki temu uporasz się z tym wstydliwym problemem raz na zawsze!

Chcesz umówić się na Test Obciążeń?
Pobierz Kupon Zniżkowy (- 40 zł!) na wykonanie Testu Obciążeń TUTAJ

Kupon na wizytę w revitum 250x250

Zadzwoń na Ogólnopolską Infolinię tel. 222 502 888
Konsultant dobierze dla Ciebie odpowiedni termin i umówi do najbliższego gabinetu Revitum w Twojej okolicy.

5 Odpowiedzi na Czy wiesz, że trądzik atakuje również dorosłych?

 1. stokrotka pisze:

  Według mnie nie ma sprawdzonego sposobu na pozbycie się trądziku. Zmiany są raz łagodne, a w pewnych okresach nasilaja się. Zazwyczaj trądzik ustępuje z wiekiem, choć wielu ludzi cierpi na niego baaaardzo długo. Niestety….

 2. Mariusz pisze:

  Błagam pomocy!! Napiszcie mi jak się tego pozbyć! Walcze już 4 lata i nic. Jak zjem coś smażonego albo kawe wypije to na 2 dzień mam krost na twarzy w pień. I nie moge się pozbyć. Używałem już chyba wszystkich żelów i płynów-nic nie pomaga.

 3. malenka pisze:

  Chce zrobic test, jestem z Poznania.

 4. malwa pisze:

  Tez chce zrobic test,to moze byc ostatni ratunek dla mnie:/ gdzie sie zglosic? jestem z Koszalina

 5. Anonim pisze:

  trądzik nasila się jak zjem kawałek czekolady, a na drugi dzień na czole pełno chrost!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>