Kilka sposobów na uniknięcie zawału serca

Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, iż z powodu zawału serca umiera codziennie w naszym kraju ok. 100 osób, a ogółem choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną prawie 500 zgonów każdego dnia oraz połowy zgonów w Polsce. Czasami objawy zawału mięśnia sercowego mogą być ukryte lub bezobjawowe, szczególnie u cukrzyków. Co możesz wtedy zrobić, by mieć zdrowe serce?

Zawał serca jest chorobą spowodowaną długotrwałym niedokrwieniem mięśnia sercowego. W jego wyniku dochodzi do obumarcia (zniszczenia) fragmentu mięśnia serca. Choroba ta jest obecnie jedną z częściej występujących chorób wieńcowych. Szczególnie dotyczy to osób po 40 roku życia płci męskiej.

Większe szansę na uniknięcie zawału serca mają osoby, które: trzymają zdrową dietę, są aktywne fizycznie, ograniczą cukier i sól w diecie, rzucą palenie i alkohol.

Rocznie w Polsce na zawał serca umiera blisko 200 000 osób. Według Głównego Urzędu Statystycznego z 2009 roku zawału serca doświadczyło kiedykolwiek w swoim życiu 3,3 proc. Polaków, w tym 4,1 proc. mężczyzn i 2,5 proc. kobiet. Ryzyko wystąpienia zawału zwiększa się znacznie z wiekiem, np. zawał serca przebyło w przeszłości aż 14 proc. osób w wieku 70–79 lat.

zawał serca

„Dbajmy o serce, badajmy ciśnienie. Polacy badają się za rzadko, a mimo dobrego samopoczucia, choroba może być już bardzo zaawansowana. Nadciśnienie tętnicze jest specyficzną chorobą, rozwija się czasem skrycie, a pacjent przyzwyczaja się do coraz wyższego ciśnienia. Każdy kto przekroczy 40-45 lat, koniecznie musi badać swoje ciśnienie. Gdy nasze wyniki przekroczą normę -140 na 90 – musimy natychmiast udać się do specjalisty. Bez właściwego leczenia może dojść do niebezpiecznych następstw – choroby wieńcowej, zawału, udaru mózgu.”- apeluje prof. Zbigniew Kalarus, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Nieodczuwalne objawy śmiertelnego problemu z sercem
Najczęstszą przyczyna zawału serca, obok powstania skrzepów, jest miażdżyca tętnic wieńcowych. Rzadziej źródłem zawałów jest zablokowanie tętnicy na skutek dostania się powietrza, tłuszczu lub innych ciał obcych.

Główne objawy to:

 • nagły, klujący ból w okolicy mostka
 • wrażenie ciasnoty w klatce piersiowej
 • często promieniowanie bólu przez lewe ramie aż do małego palca
 • niepokój, strach przed śmiercią
 • chłodna, blada skóra, zimny pot
 • czasem nudności i wymioty
 • często nieregularny puls

Szczególną uwagę powinniśmy natomiast zwrócić uwagę na:

 • pocenie się
 • bóle stawów
 • bóle brzucha
 • nudności i wymioty
 • zadyszka
 • osłabienie, omdlenie

Obciążenia organizmu mogą wpływać na upośledzenie pracy narządów wewnętrznych, w tym na pracę serca. Sprawdź, jak to się dzieje:

Krzysztof z Łodzi, 47 lat

„Kiedy wyjeżdżałem rano do pracy, ktoś zatarasował osiedlową uliczkę. Musiałem się cofać, kilkadziesiąt metrów prowadziłem auto odwrócony, z ręką na oparciu fotela. Rozbolało mnie ramię i zdenerwowałem się. Gdy zaparkowałem przed pracą i wysiadłem z auta odetchnąłem głęboko, a lodowate powietrze mnie zatkało. Jeszcze nie doszedłem do swego pokoju, gdy poczułem między łopatkami tępy ból. Mijały kwadranse, ból nie znikał, ogarnął nawet prawą rękę. Zbagatelizowałem problem i postanowiłem przeczekać. Przecież już dawniej zatykało mnie przy wysiłku, ponadto miewałem bóle w plecach i wszystko mijało. Tym razem po dwóch godzinach nie przeszło. W końcu wezwano pogotowie. Trafiłem na Odział Intensywnej Opieki Kardiologicznej. Całe szczęście, bo tam zacząłem odpływać. Zaczynał się rozległy zawał serca. Specjaliści, którzy mi pomogli jasno dali do zrozumienia, że nawet błahych powodów nie można lekceważyć. Nie można się wzbraniać przed testem, który wykryje nasze dolegliwości i w porę dowiemy się jakie są ich przyczyny i jak je wyeliminować.”

Specjalistka apeluje

„Czasami objawy zawału mięśnia sercowego mogą być ukryte lub bezobjawowe, szczególnie u cukrzyków. Jeżeli objawy utrzymają się przez dłuższy czas i będą występować w czasie spoczynku a nawet snu nie powinno się ich lekceważyć. Czasami nawet osoba nie będzie sobie zdawała, że przebył zawał. Jednak nie zawsze tak jest. Z powodu wystąpienia tej choroby umiera blisko 50 procent osób, dlatego gdy objawy zaczynają się nasilać należy udać się niezwłocznie na wykonanie Testu Obciążeń Organizmu. Wykryje je on dolegliwości, i określi kompleksowo stan Twojego zdrowia, dzięki temu skutecznie wyeliminuje się choroby w zarodku.”- zaleca specjalistka Revitum, Weronika Łapińska.

Sprawdź czy nie jesteś bliski zawału serca!

Zawał jest ciągle zabójcą numer jeden w społeczeństwach cywilizowanych, również w Polsce. Wielu chorych zwleka z wykonaniem testu, co ma bardzo niekorzystny wpływ na późniejszy stan zdrowia, a nawet szanse przeżycia. Wykonanie Testu Obciążeń Organizmu pozwala na ukazanie całego stanu organizmu i procesów w nim zachodzących. To narzędzie umożliwia kompleksowe podejście do objawów, co zwiększa szansę na prawidłowe ustalenie choroby, w tym także jej przyczyn. Test Obciążeń daje taką możliwość i co więcej, sprawdza przy tym stan całego układu odpornościowego. Do jego przeprowadzenia nie są potrzebne żadne dane dotyczące historii choroby pacjenta, co jeszcze zwiększa wiarygodność tej metody. Test Obciążeń Organizmu trwa niecałe 45 minut i jest bezbolesny. Ponadto specjalistka w razie potrzeby ustali odpowiednio dobraną kuracje, dzięki której pozbędziesz się problemów zdrowotnych. 45 minut, które może uratować Cię przed zawałem!

Przydatne linki: Test Obciążeń

Chcesz umówić się na Test Obciążeń?
Pobierz Kupon Zniżkowy na wykonanie Testu Obciążeń TUTAJ


Zadzwoń na Ogólnopolską Infolinię tel. 222 502 888
Konsultant dobierze dla Ciebie odpowiedni termin i umówi do najbliższego gabinetu Revitum w Twojej okolicy.4 Odpowiedzi na Kilka sposobów na uniknięcie zawału serca

 1. Lukas pisze:

  mam czesto nudnosci i cos mnie sciska w klatce piersiowiej,boje sie czy to nie zwiastun zawalu:/ jak to sprawdzic?

 2. Bogdan pisze:

  Ile razy w życiu można przejść zawał serca? Słyszałem, że tylko trzy razy można mieć zawał?

 3. dynamit pisze:

  ja sie bardzo poce, i mam dusznosci, chcialbym zrobic test,gdzie go wykonac? mieszkam w Poznaniu

 4. smok wawelski pisze:

  Jestem z Krakowa, gdzie mam pojsc na test?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>