Endoproteza biodra – co powinieneś wiedzieć na jej temat?

Sztywnienie, ból, niemożność swobodnego wykonywania ruchów – te wszystkie objaw mogą wskazywać na poważne problemy zwyrodnieniowe lub kontuzję biodra. Jednym z możliwych rozwiązań stosowanych w tradycyjnej medycynie jest wykonanie zabiegu wszczepienia endoprotezy biodra. Dzięki temu chory ma szansę na powrót do pełnej sprawności oraz pokonanie męczącego bólu.

endoproteza biodraW trakcie zabiegu wszczepienia endoprotezy biodra dochodzi do usunięcia uszkodzonego biodra i zastąpienia go protezą, która ma przejąć wszystkie czynności uszkodzonej części ciała. Materiały, które są wykorzystywane przy wytwarzaniu endoprotezy są w pełni akceptowane przez organizm, dlatego nie ma ryzyka odrzucenia “nowego” biodra. Dodatkowo nie wywołują one żadnych reakcji alergicznych. Zastępniki chorego miejsca są również odporne na korozję czy niszczenie w trakcie aktywności. Rodzaj endoprotezy biodra dobierany jest rodzaju zmian zwyrodnieniowych oraz wieku pacjenta.

Przed zabiegiem wszczepienia protezy konieczne jest zredukowanie masy ciała, ponieważ nadwaga i otyłość mają bardzo negatywny wpływ na stan stawów biodrowych. Dlatego nie można dopuścić, by staw po operacji był ponownie narażony na kolejne, nadmierne przeciążenia. Niezbędne jest również wykonanie serii badan, które pozwolą poznać stan zdrowia oraz pozbyć się dolegliwości, które mogą utrudnić wykonanie zabiegu. Standardowo wykonuje się badania krwi oraz badania na obecność stanów zapalnych. Konieczna jest również konsultacja neurologiczna oraz onkologiczna. Przed wykonaniem zabiegu niezbędne jest również wyleczenie wszystkich ubytków w jamie ustnej, ponieważ jakikolwiek stan zapalny może potem powodować infekcje w obrębie przeszczepionej protezy.

Dla kogo zabieg?
Endoproteza biodra to dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową biodra lub też u których stwierdzono uraz w obrębie tego narządu. Jego celem jest przywrócenie pełnej sprawności oraz zlikwidowanie dolegliwości bólowych. Istotną kwestią jest również niepowodzenie innych zabiegów naprawczych w obrębie biodra, w tym fizjoterapii, farmakoterapii oraz rehabilitacji.

Te objawy mogą wskazywać na konieczność wykonania zabiegu
Osoby, które są kwalifikowane do wykonania zabiegu wszczepienia endoprotezy biodra skarżą się przede wszystkim na silny ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie (np. nie pozwala spać w nocy). Wśród innych dolegliwości związanych z biodrem można wymienić trudności z chodzeniem po schodach, trudności ze wstawaniem oraz ograniczenie innych aktywności, takich jak bieganie. Wśród chorób, które mogą prowadzić do takiego dyskomfortu, można wymienić choroby zwyrodnieniowe, guzy kości oraz przebyte złamania miednicy.

Powrót do zdrowia po zabiegu
Po zabiegu wszczepienia endoprotezy biodra niezbędne jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji, która będzie wsparciem w powrocie do zdrowia. Sposób jej przeprowadzenia jest zależny od szybkości rekonwalescencji, typu wszczepionego implantu oraz wieku pacjenta. Na początku choremu zaleca się lekką gimnastykę w formie napinania mięśni łydek. Dodatkowo podejmuje się działania mające na celu jak najszybszą pionizację pacjenta. Zazwyczaj proces ten odbywa się przy wykorzystaniu balkoników i kul. Istotne dla sprawnej rekonwalescencji jest wzmocnienie mięśni pośladków. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie chodzenia bez korzystania z kuli łokciowej. Osoba, która przeszła operację wszczepiania implantu musi również przestrzegać kilku zakazów: nie wolno jej m.in. zakładać nogi na nogę oraz silnie zginać biodra.

Jak każdy zabieg chirurgiczny, również wszczepienie endoprotezy biodra niesie za sobą ryzyko powikłań. Specjaliści wyróżniają wśród nich takie dolegliwości, jak zakrzepicy żylna, która może pojawić się w wyniku braku ruchu w czasie po operacji. Dlatego też po operacji zalecane jest przyjmowanie leków rozrzedzających krew. Pobyt w szpitalu może również spowodować zwiększenie ryzyka infekcji, zarówno w obrębie rany, jak i głębszych tkanek. Nowy staw może się również obluzować. Inne powikłania to zmiana długości nogi lub zesztywnienie stawu.

Zobacz, jak obciążenia organizmu mogą wpływać na stan Twojego zdrowia:


Groziła mi endoproteza biodra – mówi pani Bożena z Gliwic

Niestety, mam trochę nadprogramowych kilogramów, bo lubię zjeść, no i urodziłam troje dzieci. Jakoś nigdy nie udało mi się ich zgubić, chociaż wielokrotnie się starałam, próbowałam różnych diet i ćwiczeń. No i niestety, doszło do tego, że biodro się przeciążyło i zaczęło boleć. Kiedy ból stał się już nie do zniesienia, poszłam do lekarza. On powiedział, że sytuacja jest poważna i żebym się nastawiła, że może być potrzebna endoproteza biodra. Przeraziłam się tym, nie chciałam mieć żadnej operacji, no ale miałam już poważne problemy z chodzeniem. Niestety, było coraz gorzej, już nie wiedziałam, jak sobie pomóc, kiedy w internecie znalazłam informację, że jest test, który diagnozuje przyczyny dolegliwości. Bardzo się tym zainteresowałam, bo czułam, że to może być jakaś nadzieja. Umówiłam się na wizytę i wcale tego nie żałuję: specjalista powiedział mi wiele na temat mojego zdrowia, dowiedziałam się, co jest moim głównym problemem. Dostałam specjalną kurację, dzięki której nie tylko ustępują bóle w biodrze, ale również bezproblemowo i naturalnie tracę na wadzę. W tej chwili jestem znacznie chudsza, dzięki czemu moje biodra nie są tak obciążone. Mam również wiele energii i radości życia. Polecam serdecznie ten test, to naprawdę pomaga!

Specjalista Revitum radzi

Problemy z biodrami mogą powstawać na różne sposoby – od uwarunkowań genetycznych przez wpływ nadmiernej ilości kilogramów. Wiele osób początkowo próbuje lekceważyć dolegliwości bólowe, sztywność czy problemy z poruszaniem, jednak po dłuższym czasie dolegliwości mogą stać się trudne do zniesienia. Problem ten dotyczy zazwyczaj osób starszych, jednak wiek pojawienia się dolegliwości związanych z biodrami systematycznie się obniża. Nie bez znaczenia jest tu nasz tryb życia, fakt, ze coraz więcej ważymy oraz brak nam aktywności fizycznej. W celach profilaktycznych oraz w procesie szukania odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się choroba, niezbędne jest zadbanie o skuteczną diagnostykę w postaci Testu Obciążeń Organizmu – mówi Weronika Łapińska.


Test Obciążeń to nowoczesna metoda diagnozowania przyczyn powstawania dolegliwości, które często są trudne do zdiagnozowania. W celu dobrania skutecznych środków zaradczych niezbędne staje się poznanie przyczyn powstawania dolegliwości. W tym celu warto wykonać Test, który określi stopień obciążenia organizmu szkodliwymi substancjami oraz umożliwi dobranie skutecznej metody zaradczej. Jest to n oparty na sprawdzonej i szeroko stosowanej w krajach Europy Zachodniej metodzie niemieckiego specjalisty dra Volla. Wykonanie Testu nie łączy się z żadnymi dolegliwościami, jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Nie musisz poświęcać również wiele ze swojego czasu – wystarczy 45 min., by poznać wynik. Po wykonaniu Testu specjalista może dobra indywidualną kurację opartą na naturalnych składnikach, dzięki której możliwe będzie odzyskanie sprawności ruchowej oraz wzrost witalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>