Endoproteza stawu kolanowego – kiedy kolana wymagają interewencji chirurga

Endoproteza stawu kolanowego to czasem jedyna szansa na powrót do sprawności. Wiele osób jednak boi się interwencji chirurgicznej, jak również związanych z nią powikłań i dolegliwości bólowych. Jak przebiega operacja wstawienia endoprotezy stawu kolanowego i jak zadbać o swoją sprawność – tego dowiesz się z poniższego artykułu.

skd277014sdcW trakcie zabiegu wstawania endoprotezy stawu kolanowego specjalista usuwa zniszczone powierzchnie stawu kolanowego i zastępuje je elementami sztucznymi, które mają wysoką trwałość na ścieranie i uszkodzenia. Implanty, które są stosowane do tworzenia protez nie powodują odrzucenia przez organizm ani reakcji alergicznych, co zmniejsza liczbę możliwych powikłań. Zazwyczaj endoproteza stawu kolanowego jest wszczepiana osobom z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kolana. Skuteczność tego typu zabiegu wynosi 90 proc.

Głównym celem tego zabiegu chirurgicznego jest zniesienie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie utraconej sprawności. Dla uzyskania satysfakcjonujących wyników niezbędne jest jak najszybsze uruchamianie operowanego stawu oraz odpowiednio dobrana rehabilitacja.

Istotne kwestie przed wykonaniem zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego
Problemy ze stawami klanowymi to częsta dolegliwość u osób z nadwagą lub otyłością. Wynika to z faktu zwiększonego nacisku wywieranego na stawy, które w ten sposób szybko się niszczą i ulegają zmianom zwyrodnieniowym. Dlatego zanim zostanie przeprowadzona operacja wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego konieczne jest uzyskanie prawidłowej wagi ciała poprzez zmianę stylu życia, aktywność fizyczną oraz ograniczenie niezdrowego, “śmieciowego” jedzenia.

Powodzenie zabiegu wszczepienia endoprotezy oraz szybki powrót do sprawności zależny jest również od… wyleczenia wszystkich ubytków stomatologicznych. Istnieje bowiem wyraźny związek między istnieniem stanów zapalnych w organizmie oraz ryzykiem pojawienia się powikłań. Dlatego zanim udamy się na zabieg, konieczne jest wyleczenie wszystkich ubytków oraz źródeł stanów zapalnych pozwoli na zapobieganie pojawieniu się zapalenia kości oraz wypadnięcia implantu.

Warto również wcześniej przygotować sobie komfortowy powrót do domu. W tym celu niezbędne stanie się zorganizowanie pomocy innych osób na okres bezpośrednio po wykonaniu zabiegu (w tym czasie samodzielne poruszanie może być niemożliwe). Ważne jest również zapewnienie sobie transportu. Istotne jest również wprowadzenie zmian w układzie mebli w mieszkaniu oraz usunięcie dywanów, by nie przeszkadzały one w poruszaniu się przy pomocy kul czy balkonika.

Jak dbać o kolano po zabiegu wszczepienia endoprotezy?
Mimo swojej nieinwazyjności zabieg wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego to jednak wciąż pozostaje ingerencją w organizm, dlatego ważne jest zachowanie pewnych środków ostrożności w procesie powracania do pełnej sprawności. Naczelne zasady, którymi musi się kierować osoba po zabiegu to:

  • konieczność jak najszybszego rozpoczęcia rehabilitacji – pacjent po tym zabiegu jest rehabilitowany już następnego dnia po zabiegu (wstawanie i poruszanie kończyną)
  • wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych dobranych przez rehabilitanta
  • dbałość o utrzymanie prawidłowej wagi ciała
  • zachowanie lekkostrawnej, zdrowej diety, wzmacniającej siły organizmu

Wstawienie endoprotezy to skomplikowany zabieg, który jak każdy może wiązać się z powikłaniami. Wśród nich możemy wyróżnić:
zmiana długości kończyny – może się zdarzyć, że po operacji jedna z nóg może być dłuższa od drugiej lub też może pojawić się szpotawość. Często ma to związek ze słabością mięśni i ścięgien
stan zapalny – może pojawić się zarówno na skórze, jak również w obrębie protezy. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii lub też chwilowe zastąpienie wszczepionej protezy specjalną wkładką, a po wyleczeniu ponowne wszczepienie protezy

Obejrzyj film i zobacz, jakie spustoszenie w Twoim organizmie mogą poczynić obciążenia organizmu:


Jesteś otyły? Uważaj, grozi Ci endoproteza!
Specjaliści wskazują na wyraźny związek posiadania nadmiernych kilogramów z ryzykiem pojawienia się konieczności wstawienia endoprotezy. Wrażliwe stawy kolanowe mocno reagują na nadmierne obciążenie, które pojawia się, gdy przez wiele lat nosimy dodatkowe “obciążenia”. Dane amerykańskich naukowców wskazują, że 55 proc. osób po 65. roku życia, które musiały poddać się operacji wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego było otyłych.

Pani Karolina z Bydgoszczy: Groziła mi endoproteza stawu kolanowego

Ostatnio miałam bardzo duże problemy z moimi kolanami. Przyznam, że chyba dość mocno je przeciążyłam treningami. Efekt był taki, że w jednym z nich zrobił mi się stan zapalny. Bardzo mnie to kolano bolało, nie pomagały żadne środki przypisane przez lekarza. Ciągle towarzyszył mi ból, nie dawałam sobie rady w codziennych czynnościach. W końcu lekarz zasugerował, że będzie potrzebna endoproteza stawu kolanowego. Przeraziłam się tym, ale w międzyczasie dowiedziałam się od koleżanki, że jest test, dzięki któremu można sobie pomóc. W Revitum dowiedziałam się, dlaczego mam problem ze stawami i w jakim stanie jest mój organizm. Jestem bardzo wdzięczna za pomoc, bo dzięki odpowiednio dobranej kuracji oraz zmianie stylu życia udało mi się powrócić do zdrowia. Dzisiaj swobodnie chodzę, nie czuję żadnego bólu. Dodatkowo zyskałam wiele energii do życia. Dziękuję za ten test.

Masz problemy z kolanami? Sprawdź poziom zanieczyszczenia swojego organizmu!

Staw kolanowy jest przestrzenią, w której dochodzi do wielu przeciążeń i kontuzji. Ma to związek z naszym trybem życia – spędzaniem wielu godzin w pozycji siedzącej, jak również forsowanie przez brak rozgrzewki i zbyt duży wysiłek fizyczny. Często początkowe dolegliwości bólowe, o ile nie są intensywne, są lekceważone. Jednak nie jest to najlepsza strategia, ponieważ wiele dolegliwości łatwo ulega przeciążeniom i kontuzjom, które nieprawidłowo leczone mogą ciągnąć się miesiącami i być przyczyną poważnego dyskomfortu. Trudno jednak właściwie dobrać metody leczenia, kiedy nie posiadamy informacji na temat powodów niekorzystnych zmian w kolanach. W celu określenia stanu zdrowia oraz poznania realnych przyczyn dolegliwości warto zadbać o skuteczną diagnostykę w postaci Testu Obciążeń Organizmu – mówi Weronika Łapińska, Specjalista Revitum.


Test Obciążeń to nowoczesne rozwiązanie diagnostyczne, które umożliwia poznanie stanu zdrowia i określenia stopnia obciążenia organizmu przez szkodliwe substancje. Wykonanie testu nie łączy się z żadnymi nieprzyjemnymi odczuciami, jest on bowiem w pełni bezpieczny i nieinwazyjny. Badanie jest wykonywane przez doświadczonych specjalistów biomedycyny. Wykonanie testu nie trwa również długo – wystarczy 45 min., by poznać wynik. Po omówieniu wyników badania możliwe jest dobranie indywidualnej kuracji opartej jedynie na sprawdzonych, w pełni naturalnych składnikach, która wzmocni siły witalne organizmu oraz pozwoli na trwałe pozbycie się problemu zmian zwyrodnieniowych w kolanach. Nie czekaj, aż Twoje kolana odmówią współpracy – zapisz się na test!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>