Ganglion – czy należy się go obawiać?

Pojawia się niespodziewanie i budzi duży niepokój… Czy ganglion, niezłośliwa torbiel, pojawiająca się najczęściej w okolicach nadgarstka jest niebezpieczna dla zdrowia? Dowiedz się więcej na temat tego schorzenia i sprawdź, jak się go pozbyć.

Acute pain in a man handGanglion to niezłośliwa torbiel, która zazwyczaj tworzy się na dłoni, jednak może również pojawić się na stopie albo pod kolanem.W jego wnętrzu znajduje się płyn stawowy. Zazwyczaj przyjmuje kształt balona, nigdy też nie przebija powierzchni skóry. Ganglion zazwyczaj osiąga średnicę kilku centymetrów. Ganglion pojawia się częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zazwyczaj dolegliwość tą obserwuje się po raz pierwszy miedzy 20 a 40 rokiem życia.

Ganglion – skąd się bierze?
Przyczyną powstawania tej dolegliwości są zazwyczaj zmiany powstałe w wyniku urazu lub długotrwałego przeciążenia danej dłoni. Ganglion może również pojawić się w efekcie złamania nadgarstka czy zapalenia ścięgna. Uraz ten może również powstać w trakcie dźwigania różnych przedmiotów oraz jako efekt długiego wysiłku fizycznego. Powstawaniu ganglionów sprzyja również długa praca przed komputerem, która wymusza długie trzymanie ręki w jednej pozycji.

Najczęstsze objawy
Mimo że ganglion nie złośliwą formą nowotworu, to jednak bardzo często powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Chorzy skarżą się na ból (również wybudzający w nocy), drętwienie kończyn czy ból podczas ruchu stawów. Do innych objawów w należą:

  • wzmożona wrażliwość na dotyk
  • odczyn zapalenia w okolicy gangliona
  • zaburzenia czucia na skórze w okolicach torbieli
  • uczucie ucisku na mięśnie

Metody leczenia dolegliwości
Uważa się, że jeśli tylko ganglion nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, nie należy go usuwać. Jednak z powodu wzrastających dolegliwości bólowych oraz drętwienia kończyn w niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Zazwyczaj polega ona na wykonaniu punkcji oraz usunięciu treści wypełniającej torbiel. W przypadku nasilonych dolegliwości konieczna może być bardziej zaawansowana interwencja chirurgiczna polegająca na usunięciu całego gangliona.

Ganglion był problemem pani Jolanty z Bydgoszczy

Na co dzień pracuję w biurze przed komputerem, dlatego nie zdziwiłam się, kiedy zaczął mnie boleć jeden z nadgarstków. Myślałam sobie: normalna sprawa w takiej pracy. Potem problem jakoś sam się wyciszył. Jednak pół roku temu problem wrócił w postaci małej, ale utrudniającej codzienne czynności gulki pod skórą. Kiedy ją naciskałam, czułam, że jest miękka, ale czułam, że blokuje mi ona ruchy. Trudno mi było coś podnieść, złapać, coraz gorzej mi się pisało na komputerze. Budziłam się też w nocy, bo mnie bardzo bolało. Poszłam do lekarza, powiedział, że to ganglion i że trzeba ściągnąć jego zawartość. Zabieg nie był przyjemny, ale pozbyłam się problemu na pół roku. Potem ganglion powrócił. Nie chciałam już kolejnego zabiegu, dlatego zaczęłam szukać pomocy w internecie. Znalazłam informację, że jest test, który wskazuje przyczyny dolegliwości. Nie wahałam się, bo chciałam sobie pomóc. W Revitum specjalista powiedział mi, co jest przyczyną moich dolegliwości. Dostałam specjalną kurację oczyszczającą i dzisiaj po ganglionie nie ma nawet śladu. Polecam ten test!

Test Obciążeń dzięki swojej nowatorskiej formule umożliwia poznanie stanu narządów wewnętrznych oraz sposób funkcjonowania układu odpornościowego. W łatwy i pewny sposób wykrywa zagrożenia dla naszego zdrowia – grzyby, toksyny i pasożyty, które mogą być prawdziwym źródłem dolegliwości. Jego wykonie nie łączy się z żadnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami – jest on w pełni bezbolesny, bezpieczny i nieinwazyjny. Po omówieniu wyników ze specjalistą możliwe jest dobranie indywidualnej kuracji, która pomoże trwale pozbyć się problemu zdrowotnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>