Guz mózgu prześladuje Polaków!

Według statystyk Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem Polska zajmuje 4 miejsce pod względem częstości występowania guzów mózgu i niestety jest to rosnąca tendencja. Co roku ponad 3000 osób w naszym kraju dowiaduje się o rozwijającym się w ich mózgu nowotworze złośliwym. U ponad 9 osób na 100 tysięcy rocznie rozpoznaje się guzy niezłośliwe. Czy znasz objawy guza mózgu?
guz mózgu

Najczęstszym objawem guzów mózgu jest ból głowy. To pierwsza dolegliwości u blisko połowy chorych, zwłaszcza tych z nowotworami pochodzenia glejowego. Początkowe nasilenie bólu jest niewielkie, a jego występowanie przeplata się z okresami remisji trwającej wiele dni, a nawet tygodni. Ponad 40 procent chorych z nowotworami pochodzenia glejowego już przy pierwszym kontakcie z lekarzem wykazuje zaburzenia świadomości. Nasilenie objawów bywa bardzo różne – od niewielkich zaburzeń sprawności myślenia i subtelnych zmian osobowości do wyraźnego upośledzenia świadomości. Obniżenie sprawności intelektualnej można dostrzec u 2/3 wszystkich chorych. Przybiera ono postać upośledzenia pamięci, zdolności osądu, gorszego kojarzenia lub trudności werbalnych. Towarzyszą temu utrata spontaniczności, apatia, w końcu senność. Teraz możesz szybko sprawdzić jaka jest przyczyna Twojego bólu głowy. To krok od wyeliminowania dolegliwości!

Obejrzyj nasz film i dowiedz się jakie są przyczyny Twojego bólu głowy:


Guz mózgu- objawy:

 • silne, narastające bóle głowy, zwłaszcza poranne, ustępujące po wymiotach (50,5 proc.)
 • wymioty poranne zwykle niepoprzedzone nudnościami (47,6 proc.)
 • zaburzenia równowagi (23,2 proc.)
 • zaburzenia dotyczące nerwów czaszkowych (25 proc.)
 • niedowład kończyn, zaburzenia oddawania moczu i wypróżnień (11,6 proc.)
 • zaburzenia świadomości (12,2 proc.)
 • pojawienie się napadów padaczkowych, drgawek (8,7 proc.)
 • zaburzenia endokrynologiczne, zaburzenia zachowania (7 proc.)

Do najczęściej pojawiających się guzów mózgu, oprócz nowotworów, zalicza się np.:

 • ropień mózgu,
 • bąblowiec,
 • wągier,
 • tętniak,

Przyczyny powtarzającego się bólu głowy można skutecznie zdiagnozować za pomocą Testu Obciążeń Organizmu.

Glejak może więc wywodzić się z:

 • komórek szeregu astrocytarnego (glejak wielopostaciowy, gwiaździak anaplastyczny, włókienkowy i włosowatokomórkowy)
 • komórek skąpowypustkowych (skąpodrzewiak)
 • komórek wyściełających komory mózgu (wyściółczak)
 • komórek zarodkowych (rdzeniak)

Specjalista radzi

„Guzy mózgu najczęściej zdarzają się u dzieci i osób starszych. Od wczesnego rozpoznania raka mózgu zależy szansa na przeżycie. Niestety, w Polsce nowotwory mózgu są wykrywane w stadium zaawansowanym. Trudno je rozpoznać, ponieważ objawy nowotworu mózgu są często niejednoznaczne. Ból głowy, który jest najczęstszym objawem glejaka to alarm, że coś niedobrego może dziać się w naszym organizmie. Jednocześnie ból głowy ostrzega nas przed poważniejszymi konsekwencjami dalszych zaniedbań, związanych ze zdrowiem. Dlatego tak ważne jest wykonać Test Obciążeń Organizmu. Test pomoże znaleźć przyczynę bólu głowy ” – radzi Weronika Łapińska z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum.

Relaks na ból głowy

Dolegliwości bólowe spowodowane są również niekiedy wzmożonym napięciem określonych partii mięśni – leczenie bólu głowy może więc obejmować masaże relaksacyjne. Wiele osób nie przypuszcza jak dobre efekty może przynieść łagodny masaż trwające kilkanaście minut. Masowanie karku, skroni i całej głowy rozluźnia napięte mięśnie i szybko łagodzi ból głowy. Najlepiej poprosić kogoś o pomoc, choć niektóre rodzaje masażu można również wykonać samemu. Bardzo ważne jest miejsce. Powinno być ciche (można włączyć ulubioną muzykę) i niezbyt jasno oświetlenie. Następnie przygotować olejek (najlepszy jest z jojoby, ale może być dowolny, nawet oliwka dla niemowląt). Ponadto można dodać kilka kropli relaksującego olejku lawendowego lub przeciwbólowego z rozmarynu.

Szybko i łatwo dowiedz się czy nie masz guza mózgu!

Co roku 3 tys. Polaków dowiaduje się, że ma złośliwy guz mózgu. Jego występowanie jest związane z wiekiem. Najczęściej chorują dzieci do 10. roku życia oraz dorośli po sześćdziesiątce. U dzieci zwykle występuje rdzeniak, u dorosłych zaś glejak lub oponiak. Z wielu przyczyn diagnoza nowotworu mózgu często bywa spóźniona. Badania pokazują, że aż 70-80% dorosłych ludzi na całym świecie miewa ból głowy przynajmniej raz w roku. Połowa ludzkości cierpi z powodu nawracających bólów głowy. Światowe organizacje zdrowotne ostrzegają przed nadmiernym przyjmowaniem coraz większych dawek leków przeciwbólowych, które tylko zwalczają objawy. Żeby raz na zawsze pozbyć się bólu trzeba dowiedzieć się co jest jego przyczyną. Można to zrobić przy pomocy Testu Obciążeń Organizmu. Określenie przyczyny to pierwszy krok w kierunku nowego życia – już bez ciągłego bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>