Kaszak – czy może być zagrożeniem dla zdrowia?

Kaszak, chociaż nie jest traktowany jako nowotwór złośliwy, może jednak wywoływać zarówno dolegliwości bólowe, jak również być źródłem dyskomfortu estetycznego. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat kaszaków.

kaszakKaszak to rodzaj cysty, który tworzy się w obrębie skóry. Najczęściej pojawia się na karku, twarzy czy skórze głowy. Jest wypełniony łojem oraz zrogowaciałym naskórkiem. Niestety, kaszak ma tendencję do powiększania się, co jednocześnie zbiega się ze zmianą jej kolorystyki (początkowo ten rodzaj cysty przyjmuje kolor skóry, by następnie zmienić barwę na białą lub żółtą). Kaszak ma tendencję do nadkażania, co łączy się z pojawieniem dolegliwości bólowych, oraz, w konsekwencji, pęknięcia kaszaka.

Kaszak – dlaczego powstaje?
Ten typ cysty powstaje, gdy komórki płaskonabłonkowe skóry nie złuszczają się, ale wnikają pod skórę. Zazwyczaj proces ten zachodzi w miejscach, gdzie występują większe gruczoły łojowe, np. na skórze pleców, pachwin czy szyi.

Powstawaniu kaszaków sprzyjają poniższe czynniki:

  • pęknięcie gruczołu łojowego, będące efektem stanu zapalnego skóry, trądziku
  • uszkodzenie mieszka włosowego powstające w wyniku urazu skóry lub zabiegu chirurgicznego
  • czynniki genetyczne – obecność kaszaków u innych członków rodziny
  • wady rozwojowe
  • wiek
  • nadmierne opalanie
  • długotrwałe stosowanie kosmetyków na bazie oleju
  • zachodzące w organizmie procesy autoimmunologiczne

Kiedy kaszak zaczyna przeszkadzać, czyli metody usuwania problemu
Zdarza się, że kaszak cofa się samoistnie (np. w efekcie stosowania peelingów), jednak w większości przypadków konieczna jest interwencja chirurgiczna. Specjalista nacina i usuwa zawartość kaszaka lub też usuwa go całkowicie w celu zapobiegnięciu nawrotom. Po zabiegu konieczne jest nałożenie szwów. W procesie usuwania kaszaków stosuje się również wypalanie laserem z dwutlenkiem węgla.

Pani Zofia z Gorzowa: kaszak sprawiał, że czułam się nieatrakcyjna

Jestem dojrzałą, ale wciąż w pełni sprawną i pewną swoich atutów kobietą. Dlatego bardzo się zdenerwowałam, gdy zobaczyłam zmianę na mojej twarzy. Początkowo myślałam, że to może jakiś trądzik, że samo się wchłonie, niestety, nic takiego się nie działo. To “coś” na mojej twarzy było coraz większe i zaczęło boleć. Poszłam do lekarza, okazało się, że to kaszak. Skierowano mnie na zabieg chirurgiczny. Niestety, to dało mi tylko rok spokoju. Potem znowu zauważyłam taką samą narośl. Byłam wściekła i zaczęłam szukać pomocy w Internecie. Dowiedziałam się o teście, który diagnozuje przyczyny problemów zdrowotnych. Zapisałam się na test i nie żałuję: W Revitum zajęto się mną profesjonalnie, poznałam stan swojego zdrowia i dostałam specjalną kurację dostosowaną do moich potrzeb. Efekty są widoczne: kaszak znacznie się zmniejszył, a ja dodatkowo zyskałam promienną cerę i świetne samopoczucie! Polecam ten test!

Kaszak – nie warto zwlekać z interwencją

Kaszak nie jest traktowany jako nowotwór złośliwy, wymaga jednak stałej kontroli i interwencji specjalistów. Może również powodować dyskomfort i powodować problemy natury estetycznej. Nie należy zwlekać z interwencją w tej sprawie, ponieważ kaszak ma tendencję do rozrastania się i powiększania stanu zapalnego. W celu określenia przyczyn powstawania tych zmian skórnych, warto wykonać Test Obciążeń Organizmu, który pozwoli poznać prawdziwe przyczyny zmian chorobowych w organizmie – mówi Weronika Łapińska, Specjalista Revitum.


Test Obciążeń to innowacyjny formuła diagnostyczna, która umożliwia kompleksowe poznanie stanu narządów wewnętrznych oraz sposobu funkcjonowania układu odpornościowego, którego słabość może odpowiadać za powstawanie zapalnych zmian skórnych. Jego wykonanie nie łączy się z żadnymi nieprzyjemnymi odczuciami – jest on w pełni nieinwazyjny oraz bezbolesny. W Revitum Test jest wykonywany przez doświadczonych specjalistów biomedycyny. Po omówieniu wyników możliwe jest dobranie indywidualnej kuracji, która wzmocni organizm oraz pozwoli na trwałe pozbycie się problemu kaszaków. Nie zwlekaj – zadbaj o zdrowy wygląd i zapisz się na Test!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>