Leczenie łuszczycy – jak pozbyć się wstydliwych zmian skórnych?

Specjaliści od wielu lat próbują znaleźć w pełni skuteczną metodę leczenia łuszczycy. Jednak wiele osób latami nie potrafi sobie poradzić z tą chorobą. Istnieje wiele metod walki z łuszczącą się skórą. Dowiedz się więcej na ten temat.

leczenie łuszczycyObecny stan wiedzy medycznej nie pozwala na jednoznaczne określenie przyczyn powstawania łuszczycy, jednak chorzy dysponują różnymi metod walki z tym schorzeniem. Wśród najczęściej stosowanych można wymienić:

Maści i kremy nakładane bezpośrednio na skórę
Wśród najczęściej stosowanych wymienia się kortykosteroidy i retinoidy. Celem pierwszego z nich jest łagodzenie stanu zapalnego oraz tłumienie układu immunologicznego. Ich wadą jest jednak szybkie uzależnienie organizmu, co powoduje, że kuracja przestaje być skuteczna. Istotne są również skutki uboczne, które mogą się pojawić przy ich stosowaniu.
Retinoidy to syntetyczna formy witaminy A, która nie ma tak wyraźnych skutków ubocznych jak kortykosteroidy. Ich wadą jest jednak skłonność do podrażniania skóry, zwłaszcza w zgięciach kończyn.

Zobacz, jak obciążenia organizmu wpływają na Twoje samopoczucie:

Leczenie światłem
Leczenie łuszczycy zakłada wykorzystanie naturalnego lub sztucznego światła ultrafioletowego. Działanie światła powoduje zahamowanie rozwoju stanu zapalnego i spowalnia proces złuszczania się skóry. Niestety, leczenie światłem jest ryzykowne, ponieważ może zwiększać ryzyko pojawienia się raka skóry.

Leki wpływające na układ immunologiczny
Wśród tego typu leków wymienia się m.in. metotreksat, cyklopsorynę czy hydroksykarbamid. Mają one za zadanie tłumienie nadmiernie działającego układu immunologicznego. Niestety, powodują one czasem ciężkie efekty uboczne w postaci ryzyka pojawienia się wad wrodzonych u dziecka (stąd konieczność zabezpieczenia się przed zajściem w ciążę do 3 lat po zakończeniu terapii), anemii czy uszkodzenia wątroby.

Leki biologiczne
Ten sposób leczenia łuszczycy oparty jest na ingerencji w układ immunologiczny, co prowadzi do zaniku stanu zapalnego, a przez to ustąpienie objawów. Ingerencja w system odpornościowy może jednak zwiększać ryzyko infekcji, dlatego muszą być przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarza.

W leczeniu łuszczycy bardzo ważne jest prawidłowe nawilżanie miejsc zmienionych chorobowo. Chorzy stosują najczęściej maści cholesterolowe oraz lekobazę.

Specjalista Revitum radzi

Pomimo wielu lat badań łuszczyca wciąż nie odkryła wszystkich swoich tajemnic. Istnieje wiele hipotez na temat jej powstawania. Jedną z najsilniej podkreślanych przyczyn powstawania łuszczycy jest autoimmunologia – organizm z nieznanych przyczyn niszczy własne tkanki. W celu sprawdzenia, co leży u źródeł choroby, konieczna jest całościowa diagnostyka w postaci Testu Obciążeń Organizmu – mówi Weronika Łapińska.


Test Obciążeń to nowatorskie rozwiązanie diagnostyczne pozwalające na ocenę całości procesów zachodzących w organizmie. Dzięki określeniu stopnia obciążenia organizmu szkodliwymi substancjami możliwe jest dobranie skutecznej kuracji zaradczej, dzięki której możliwe będzie odzyskanie sprawnego funkcjonowania organizmu. Wykonanie testu nie łączy się z żadnymi negatywnymi odczuciami, jest on bowiem w pełni bezpieczny i nieinwazyjny. Po omówieniu wyników ze specjalistą możliwe jest dobranie skutecznej kuracji, która pomoże w oczyszczeniu organizmu oraz leczeniu łuszczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>