Leki bez recepty – czy są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Leki bez recepty cieszą się w Polsce ogromną popularnością – szacunkowe dane wskazują, że korzysta z nich 75 – 80 proc. osób zmagających się z takimi przypadłościami jak ból głowy, niestrawność czy bóle mięśni i stawów. Czy powszechnie dostępne środki naprawdę pomagają w powrocie do zdrowia?

leki bez receptyPolacy bardzo często próbują leczyć się sami. Wynika to zarówno z problemów publicznej służby zdrowia (długi okres oczekiwania na wizytę u specjalisty), jak również z nieufności wobec tradycyjnych metod leczenia. Stąd tak wielu z nas “ratuje się” różnymi tabletkami czy maściami, których stosowanie nie wymaga konsultacji z lekarzem. Niestety, specjaliści alarmują, że wielu naszych rodaków nabywa leki bez recepty z niepewnych, często nielegalnych źródeł. 20 proc. ankietowanych przez TNS OBOP korzysta z możliwości zakupu leków bez recepty w supermarketach, na stacjach benzynowych czy na bazarach. Niestety, jest to działanie ryzykowne – leki bez recepty nabyte z takich źródeł mogą mieć podejrzany skład, co może wpłynąć na pojawienie się nieprzewidzianych skutków ubocznych. Dodatkowo kupując taki specyfik poza apteką nie mamy pewności co do tego, czy jego termin ważności nie minął oraz czy był przechowywany w odpowiednich warunkach.

Leki bez recepty – które najczęściej wybierają Polacy?
Nasz kraj pod kątem liczby przyjmowanych leków bije na głowę inne kraje europejskie. Szacuje się, że każdy z nas kupuje co roku 34 opakowania leków. Jednocześnie 31 proc. Polaków bagatelizuje lub nie jest świadomych możliwych skutków długotrwałego przyjmowania leków bez recepty. W efekcie co roku do szpitali trafia 10 tys. Polaków, którzy skarżą się na dolegliwości będące efektem niewłaściwego stosowania leków, np. przeciwbólowych.

Te leki są bez recepty cieszą się największą popularnością:

  • środki przeciwbólowe (68,8 proc.)
  • leki zwalczające przeziębienie i grypę (55,9 proc.)
  • witaminy (55,7 proc.)

Leki bez recepty w moim przypadku nie pomogły – mówi pani Paulina z Gliwic

Do tej pory bardzo często korzystałam z leków bez recepty: kiedy bolała mnie głowa, po prostu brałam środek przeciwbólowy kupiony w kiosku, jak pojawiała się niestrawność, to też łykałam tabletkę. Jednak od pewnego czasu zaczęłam zauważać, że mój organizm źle reaguje na specyfiki. Pojawiły się jakieś pokrzywki, swędzenie skóry… Jednak najbardziej się przestraszyłam, gdy po jednym ze specyfików z supermarketu dostałam takich duszności, że wylądowałam w szpitalu. Powiedziałam sobie: leki bez recepty to żadne rozwiązanie. Postanowiłam w inny sposób rozwiązać swoje problemy zdrowotne. Koleżanka podpowiedziała mi, że zna test, który diagnozuje przyczyny dolegliwości. Nie byłam przekonana, ale uznałam, że warto spróbować. Dzięki Testowi dzisiaj już wiem, jak dbać o swoje zdrowie. Od dłuższego czasu stosuję przypisaną mi przez specjalistę kurację i czuję, że w końcu jestem zdrowa – nie muszę sięgać po leki bez recepty, bo nie boli mnie głowa, nie mam problemów z żołądkiem. Każdemu mówię, że warto zrobić ten test.

Popularne = bezpieczne?

Leki bez recepty to dzisiaj powszechny widok. Można je spotkać w supermarketach, kioskach czy na stacjach benzynowych. Niestety, ich powszechna dostępność rodzi wiele pytań, przede wszystkim o ich skład oraz wpływ na zdrowie. W ustaleniu przyczyn problemów ze zdrowiem znacznie bardziej pomocna może być nowoczesna diagnostyka, dzięki której możliwe będzie wdrożenie szybkich środków zaradczych. Skuteczną metodą poznawana stanu zdrowia oraz jego “słabych punktów” może być Test Obciążeń Organizmu – mówi Weronika Łapińska, Specjalista Revitum.


Test Obciążeń Organizmu to nowoczesne rozwiązanie diagnostyczne, które umożliwia całościową ocenę stanu zdrowia oraz zapobieganie rozwojowi stanów chorobowych. Metoda opracowana przez dra Volla jest powszechnie stosowana przez specjalistów w Europie Zachodniej. Wykonanie Testu nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami, jest on bowiem w pełni bezpieczny i nieinwazyjny. Po omówieniu wyników z przeprowadzającym test doświadczonym specjalistą biomedycyny możliwe jest dobranie indywidualnej kuracji, która wzmocni siły układu odpornościowego oraz pozwoli na stałe pozbyć się męczących dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>