Mięśniaki macicy – problem zdrowotny nawet 80 proc. kobiet

Mięśniaki macicy to jedna z najczęściej diagnozowanych nieprawidłowości w obrębie kobiecych narządów rodnych. Są one zaliczane do nowotworów niezłośliwych, jednak mimo to wymagają stałej, wnikliwej obserwacji i odpowiednio wdrożonego leczenia. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, jak skutecznie dbać o swoje zdrowie.

Stomach problemMięśniaki macicy to łagodne guzy, które mogą pojawić się u kobiet niezależnie od ich wieku. Powstają w wyniku nadmiernego rozrostu komórek mięśniowych w określonym miejscu macicy. Mimo wielu lat badań, wciąż niewiele wiemy na temat ich powstawania. Uważa się, że jedynie 1 proc. mięśniaków może przerodzić się w formę złośliwą, mimo wszystko wymagają one jednak uważnej obserwacji i zdecydowanego działania zaradczego.

Wyróżnia się kilka rodzajów mięśniaków macicy:

  • mięśniaki podśluzówkowe
  • mięśniaki podsurowicówkowe
  • mięśniaki śródścienne
  • mięśniaki uszypułowane

Najczęstsze objawy, które pojawiają się w wyniku rozwoju mięśniaków macicy to:

  • silne bóle w trakcie niesączkowania
  • uporczywe, przedłużające się krwawienia
  • uczucie rozpierania w dole brzucha
  • zaparcia
  • plamienia międzymiesiączkowe

Zazwyczaj mięśniaki nie wymagają intensywnego leczenia, jednak konieczna jest stała kontrola zmian w macicy, by nie pojawiło się ryzyko ich zezłośliwienia. W przypadku, gdy mięśniaki macicy zagrażają zdrowiu kobiety, leczone są farmakologicznie, zazwyczaj w ramach terapii hormonalnej. Jeśli sytuacja jest poważniejsza i dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Obecnie ten rodzaj zmian jest usuwany na dwa sposoby – zmiany dużych rozmiarów są “wyłuskiwane” w trakcie zabiegu myomectomii, a mniejsze w trakcie laparoskopii.

Boisz się o swoje zdrowie? Nie zwlekaj, już dziś zapisz się na Test Obciążeń.

Czy mięśniaki macicy mogą mieć wpływ na ciążę?
U części kobiet mięśniaki macicy są diagnozowane również w czasie ciąży. Ciężarne często boją się, że zmiany w ich narządach rodnych mogą mieć wpływ na stan zdrowia dziecka oraz powodować ryzyko niedonoszenia ciąży. Jednak lekarze zazwyczaj uspokajają, że ta forma zmian nie zagraża ciąży i może swobodnie rosnąć wraz z dzieckiem. Zdarza się, że nie są one nawet wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia – w tej sytuacji wykonuje się je jedynie, gdy ich położenie może mieć wpływ na pojawienie się komplikacji w czasie porodu. Zaleca się jednak, by młode matki usuwały mięśniaki (odpowiedni zabieg może jednak być wykonany najwcześniej pół roku po porodzie). Pozbycie się tych zmian jest niezbędne również wtedy, gdy kobiet planuje zajście w kolejną ciążę.

Pani Marika z Kołobrzegu chciała zadbać o swoje zdrowie intymne

W mojej rodzinie były niestety przykłady mięśniaków macicy, więc bardzo się bałam, że ten problem może dotyczyć również mnie, dlatego też postanowiłam, że muszę zadbać o swoje zdrowie. Niestety, mimo suplementacji, regularnego ruchu i stałego kontrolowania stanu swojego zdrowia u ginekologa wciąż nie czułam się najlepiej: często zapadałam na infekcje intymne, nie mogłam sobie poradzić ze swędzeniem i pieczeniem. Poza tym byłam bardzo słaba i często się przeziębiłam. Kiedyś rozmawiałam z kuzynką na ten temat i ona powiedziała mi, że jest taki test, który diagnozuje przyczyny chorób. Zaciekawiło mnie to i uznałam, że może warto skorzystać z takiej możliwości. Dzięki wizycie dowiedziałam się, jaki jest stan mojego zdrowia,dlaczego mam te problemy intymne. Dostałam też specjalną kurację, dzięki której obecnie naprawdę czuję poprawę mojego zdrowia – nie mam już tych częstych przeziębień, a po konsultacji u ginekologa okazało się, że również po infekcji intymnej nie ma ani śladu.

Specjalista Revitum radzi

Mięśniaki macicy mogą pojawić się w organizmie zupełnie niespodziewanie, niezależnie od jej wieku. Ten typ zmian w organizmie to niestety wciąż tajemnica – lekarze nie są pewni co do przyczyn ich powstawania. Niewiele osób wie jednak, że zmiany w macicy mogą mieć bezpośredni związek z obciążeniem organizmu szkodliwymi substancjami, które powodują rozregulowanie pracy układu odpornościowego oraz powstawanie zmian w obrębie narządu rodnego. W celu sprawdzenia stanu naszego zdrowia konieczna jest pełna diagnostyka w postaci Testu Obciążeń Organizmu – mówi Weronika Łapińska.


Test Obciążeń, oparty na sprawdzonej i skutecznej metodzie niemieckiego lekarza dr Volla to jedno z najnowocześniejszych narzędzi umożliwiających całościową diagnostykę organizmu. Dzięki najnowocześniejszym osiągnięciom techniki możliwe jest sprawdzenie poziomu obciążenia organizmu szkodliwymi substancjami, które mają bezpośredni wpływ na powstawanie takich problemów zdrowotnych jak mięśniaki macicy. Wśród szkodliwych substancji, z którymi nie zawsze radzi sobie nasz układ immunologiczny możemy wymienić grzyby, pasożyty, toksyny, reakcje autoimmunologiczne czy metale ciężkie. Zaburzają one proces odnawiania się komórek, co może powodować pojawianie się niepożądanych zmian w narządach płciowych. Wykonanie testu jest w pełni bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne. Wynik poznajemy szybko – wystarczy 45 minut, by poznać wynik. Następująca po teście konsultacja ze specjalistą w zakresie biomedycyny pozwala na dobranie odpowiedniej metody pozbywania się dolegliwości. Dzięki sprawdzonym, naturalnym preparatom możliwe jest oczyszczenie organizmu, co za tym idzie trwałe pozbycie się problemów z mięśniakami macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>