Neuropatia cukrzycowa – problem zdrowotny, który zagraża każdemu diabetykowi!

Cukrzyca to groźna choroba,która może łączyć się z poważnymi powikłaniami. Jednym z nich jest neuropatia cukrzycowa. Sprawdź, jakie są objawy tej dolegliwości oraz poznaj sposoby jej zwalczania.

neuropatia cukrzycowaNeuropatia cukorzycowa to jeden z najczęstszych problemów przewlekłych związanych z powikłaniami cukrzycy. Odpowiada on jednocześnie za największą liczbę zgonów oraz generuje ogromne koszty leczenia. Szacuje się, że to właśnie neuropatia cukrzycowa odpowiada za 50 -75% amputacji związanych z urazami. Neuropatia cukrzycowa może objawiać się w różny sposób, u wielu osób chorych na cukrzycę przez dłuższy czas może nie dawać objawów lub też powodować nieswoiste dolegliwości. Dlatego tak ważne jest pełne rozpoznanie i wykluczenie innych chorób.

Neuropatia cukrzycowa może powodować szeroki wachlarz nieprawidłowości związanych z obwodowymi nerwami czuciowymi i ruchowymi oraz autonomicznym układem nerwowym. Szacuje się, że może ona dotyczyć nawet 90% osób chorych na cukrzycę. Powikłania neurologiczne mogą dotyczyć zarówno osób z cukrzycą typu 1, jak i 2. Przyczyną pojawienia się neuropatii cukrzycowej jest źle leczona cukrzyca, co może prowadzić do uszkodzenia włókien nerwowych wskutek długotrwałego nadmiaru glukozy we krwi.

Wyróżnia się kilka rodzajów neuropatii cukrzycowej:

  • neuropatia czuciowa – powoduje uszkodzenia nerwów przewodzących bodźce do mięśni i skóry; najczęstsze objawy to zaburzenia czucia w dłoniach i stopach, drętwienie, bóle mięśni nóg i rąk, zaburzenia odczuwania dotyku i temperatury, pieczeniem skóry kończyn
  • neuropatia autonomiczna – powodująca uszkodzenie nerwów działających niezależnie od naszej woli; w tym typie neuropatii cukrzycowej istnieje szereg różnych objawów, np. nagłe skoki ciśnienia tętnicznego, uporczywe biegunki, upośledzenie sprawności seksualnej u kobiet i mężczyzn
  • neuropatia ogniskowa – objawia się krótkotrwałymi uszkodzeniami nerwów, co powoduje liczne dolegliwości bólowe

W celu sprawdzenia przyczyn dolegliwości warto skorzystać z możliwości diagnostycznych Testu Obciążeń.

Neuropatia cukrzycowa bardzo przeszkadzała pani Kazimierze z Bydgoszczy

Z cukrzycą zmagam się już od 10 lat. Raz jest lepiej, a raz gorzej, ale od pewnego czasu niestety widziałam tylko zmiany na gorsze. Zaczęły mnie coraz bardziej boleć łonie i stopy, z przerażeniem zauważyłam też, że tracę w nich czucie. Lekarz powiedział, że to niestety częste w tej chorobie. Zaczęłam szukać dla siebie pomocy – u znachorów, zielarzy, niestety, choroba postępowała. Dowiedziałam się, że jest test, który pozwala pozbyć się dolegliwości. Stwierdziłam, że warto spróbować, może pomogą. W Revitum dowiedziałam się więcej o moim stanie zdrowia i dostałam specjalną kurację dostosowaną do moich potrzeb. Stosuję ją od niedawna, ale czuję poprawę: zmniejszył się ból, mam lepsze czucie w rękach.

Neuropatia cukrzycowa – dolegliwość, z którą można i trzeba walczyć

W leczeniu cukrzycy niezbędna jest konsekwencja – nie można sobie pozwolić na odstępstwa od diety czy spożywanie produktów bogatych w cukry. Konieczne jest również pożegnanie się z paleniem papierosów i spożywaniem alkoholu. istotna jest również stała kontrola nad ciśnieniem – w cukrzycy bardzo niebezpieczne jest bowiem nadciśnienie tętnicze. W celu określenia stanu organizmu warto wykonać Test Obciążeń Organizmu, który wskaże obszary nieprawidłowości oraz stopień obciążenia szkodliwymi substancjami, które mogą mieć wpływ na pogorszenie się stanu zdrowia – mówi Weronika Łapińska, Specjalista Revitum.


Dzięki swoim szerokim możliwościom diagnostycznym Test Obciążeń umożliwia określenie stanu narządów wewnętrznych oraz stopnia ich obciążenia przesz szkodliwe substancje (grzyby, pasożyty, metale ciężkie), które mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia. Jego wykonanie nie łączy się z żadnymi nieprzyjemnymi odczuciami – jest on w pełni bezbolesny i nieinwazyjny. Po omówieniu wyników ze specjalistą możliwe jest dobranie indywidualnej kuracji, która umożliwi wzmocnienie organizmu oraz pozbycie się problemów zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>