Nietolerancja pokarmowa – uciążliwa i niebezpieczna

Spośród wielu powszechnych dolegliwości życia codziennego, nietolerancja pokarmowa jest jedną z niewątpliwie najbardziej męczących i uciążliwych. Wymioty, biegunka, brak apetytu, jeżeli nawraca, również strach przed spożywaniem kolejnych pokarmów… Dotknięte nią jest ponad 45% populacji. Jest tyleż niewdzięczna, co dobrze znana, czy jednak na pewno wiemy o niej wszystko?

nietolerancja pokarmowaPo pierwsze – objawy. Czy aby na pewno powyższy zestaw wyczerpuje to, czego możemy się spodziewać po nietolerancji pokarmowej? Bynajmniej. To tylko najbardziej typowe objawy. Pośród tych mniej znanych, mniej kojarzonych z nietolerancją, choć wcale niekoniecznie wiele mniej powszechnych i częstych występują między innymi.: problemy z oddychaniem, wysypka i inne problemy skórne, silne bóle głowy, migreny. A to jeszcze wcale nie wyczerpuje wszystkich możliwości „objawienia się” w naszym organizmie nietolerancji pokarmowej. Mało tego – nawet jeśli wyżej wymienione objawy będziemy poprawnie kojarzyć z nietolerancją, to niekoniecznie możemy je w danej sytuacji rozpoznać, gdyż potrafią one wystąpić nawet po kilku dniach od spożycia nietolerowanego pokarmu. Jasnym jest więc, że pomimo swej powszechności nietolerancja nie jest wcale chorobą łatwą do zdiagnozowania i „okiełznania”.

Często nietolerancja mylona jest nie tylko z innymi chorobami, ale i nawet bywa nieidentyfikowana jako choroba. Niektóre jej objawy potrafią trwać zaskakująco długo i przybierać formy kojarzące się bardziej z dolegliwościami psychicznymi niż fizycznymi. Chorzy bywają przemęczeni, skarżą się na chwiejność, niepewność, zmęczenie, charakterystyczny „mętlik w głowie”, częsty przecież przy przemęczeniu organizmu, tak powszechnym zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy żyjemy szybko i niekoniecznie zdrowo. Pojawiają się również opuchnięcia, chorzy miewają długotrwałe nudności, mdłości, lecz nie wymiotują.

Widzimy więc, iż nietolerancja pokarmowa może przybierać niekoniecznie formy stereotypowe, lecz również te bardziej niejednoznaczne. Podstawową przyczyną nierozpoznania nietolerancji jest mylenie jej z alergią pokarmową, przy której rzeczywiście typowe są nagłe i ostre objawy, takie jak wymioty, biegunka, intensywna wysypka czy opuchnięcia. Ich intensywność zależna jest od stopnia uczulenia, jednak zazwyczaj nie pojawiają się one później niż w kilka godzin po spożyciu nietolerowanego pokarmu. Jednak alergie pokarmowe nie są szczególnie częstym typem uczuleń – cierpi na nie zaledwie nieco ponad 2,5% populacji. Reszta przypadków to nietolerancja pokarmowa o innym, mniej jasnym i oczywistym podłożu.

Nietolerancja pokarmowa raczej nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia chorego, jest jednak bardzo uciążliwa i potrafi skutecznie utrudnić codzienne życie dotkniętej nią osoby. Zwłaszcza, gdy występuje w bardziej „zawoalowanej”, trudnej do rozpoznania postaci.

Poznaj wpływ obciążeń organizmu na Twoje zdrowie – zobacz film:


Znakomitym przykładem takiej właśnie sytuacji jest przypadek pani Barbary z Wrocławia:

Moje problemy zaczęły się na długo przed tym, jak w ogóle pomyślałam, że jestem na coś chora. Po prostu wielokrotnie czułam się „dziwnie”, jednak nie interpretowałam tego, jako jakiekolwiek schorzenie. Myślałam, że jestem po prostu przemęczona, po prostu zdenerwowana, po prostu się czymś zatrułam, po prostu boli mnie głowa. Wszystko było „po prostu”, a jednak objawy nie przechodziły, nie dawały mi spokoju. W końcu, gdy nie mogłam już normalnie funkcjonować w domu ani w pracy, gdy objawy jeszcze bardziej nasiliły się, postanowiłam szukać pomocy. Tradycyjne leczenie jednak nie przyniosło żadnych efektów, gdyż zawodziła diagnoza – lekarze nie potrafili wykryć prawdziwej przyczyny mojego fatalnego samopoczucia. Wtedy przyjaciółka powiedziała mi o Teście obciążeń. Początkowo się bałam, byłam sceptyczna. Ale odważyłam się – i opłaciło się! To dzięki Testowi odkryłam realną przyczynę dolegliwości, które mnie nękały. Dziś jestem już od nich wolna i mogę wreszcie funkcjonować normalnie.

Weronika Łapińska, specjalistka Revitum, nie pozostawia wątpliwości:

Nietolerancja pokarmowa to niestety choroba chytra i o wiele trudniejsza do rozpoznania zdiagnozwania niż może się nam wydawać. Przychodzi pod różnymi postaciami, skutecznie utrudniając nam życie, ale nie chce nas opuścić. Dlatego, by sobie z nią poradzić, kluczowe jest zastosowanie Testu Obciążeń Organizmu, który pozwoli nam na właściwe i prawidłowe rozpoznanie prawdziwych przyczyn naszych dolegliwości.


Test Obciążeń, oparty na sprawdzonej i skutecznej metodzie dr Volla to jedno z najnowocześniejszych narzędzi diagnostyki całego organizmu. Jest bezinwazyjny, a jego wykonanie nic nie boli. Wynik poznajemy szybko – po zaledwie 45 minutach możemy już znać przyczynę swoich dolegliwości, a wizyta z odpowiednim specjalistą następująca po teście, pozwoli nam na dobranie odpowiedniej metody do tego, co jest przyczyną naszych dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>