Miewasz częste bóle mięśni? To może być fibromialgia! Zobacz jak to sprawdzić!

Bóle mięśniowe, niezależnie od przyczyny, są jednymi z najczęściej występujących rodzajów bólu. Regularnie odczuwa je co drugi człowiek. Częstotliwość ich występowania zwiększa się wraz z wiekiem. Ból, zwłaszcza ostry i długo trwający, to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Nie można zlekceważyć dolegliwości mięśniowych, gdyż może to być nawet tężec, fibromialgia czy wirusowe zapalenie wątroby.

mięśnie

- Bóle mięśniowe mogą być ograniczone do konkretnych mięśni lub mieć charakter uogólniony. Ból mięśni może mieć związek z wysiłkiem fizycznym, z występowaniem bodźca zewnętrznego, może utrzymywać się w spoczynku lub też nasilać się podczas ruchu kończyn i pod wpływem ucisku mięśnia. Jednak ból mięśni, nieustępujący mimo odpoczynku, może być zwiastunem rozlicznych, czasem poważnych chorób takich jak: zapalenie rdzenia kręgowego, choroby reumatyczne. W takim wypadku zawsze należy zrobić badania. – zalecają specjaliści z The American Public Health Association (APHA)


Chcesz umówić się na Test Obciążeń?
Pobierz Kupon Zniżkowy na wykonanie Testu Obciążeń TUTAJ


Fibromialgia- tajemnicza i trudno wykrywalna choroba mięśni

Fibromialgia to mało znana choroba autoimmunologiczna, przewlekła i zapalna, która atakuje nasze mięśnie. Zanim taka diagnoza zostanie postawiona, pacjent często jest traktowany, jak histeryk. Zdarza się też, że gdy pacjent mówi, że wszystko go boli, lekarz bezradnie rozkłada ręce.

Lekarze szacują, że w Polsce na fibromialgię może cierpieć 1–2,5 miliona osób, dotyczy przede wszystkim kobiet w wieku 40–60 lat (7 razy częściej), ale chorują również mężczyźni i dzieci.

Fibromialgia objawia się:

 • uczuciem ogólnego wyczerpania,
 • zesztywnienia rano,

a ból mięśni i kości w całym ciele pojawia się z innymi, zmieniającymi się dolegliwościami. Ponieważ objawy tej choroby są niecharakterystyczne i mogą sugerować inne schorzenia, chory odbywa z reguły długą wędrówkę po różnych specjalistach. Dlatego fibromialgia często jest rozpoznawana z dużym opóźnieniem, co utrudnia jej skuteczne leczenie. Oszacowano, że w ciągu 5 lat choroby, pacjent odwiedza co najmniej 15 specjalistów.

Najczęstszą przyczyną mięśniobóli, w których konieczna jest interwencja mogą być:

 • infekcje, pasożyty,
 • zatrucia,
 • zaburzenia hormonalne,
 • polimialgia reumatyczna,
 • rabdomioliza, czyli zespół objawów chorobowych wywoływany przez uszkodzenie tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej,
  choroby tkanki łącznej.

Dlatego tak ważne jest jak najszybsze wykonanie Testu Obciążeń, który określi dokładną przyczynę dolegliwości.

Magdalena z Łodzi, lat 40

- Dwa lata temu zaczęło mnie boleć podbrzusze. Najpierw mały ból, ale potem się nasilał. Żadne leki przeciwbólowe nie pomagały. Obeszłam wszystkich lekarzy, zrobiłam mnóstwo badań, leżałam na obserwacji w szpitalu – nic nie znaleźli. Lekarze nie chcieli wierzyć, że mnie to naprawdę niesamowicie boli. Po prawie 1,5 roku męczarni zaczęłam używać tabletki hormonalne i tylko wtedy mi przestało. Kiedy przerwałam – znowu okropny ból. Nie wiedziałam co z tym robić, bo przecież nie mogłam brać cały czas hormonów! Mało tego, bardzo często miałam anginę, ból głowy i pleców. Lekarz nie znalazł przyczyny i wypisał mi tylko tabletki przeciwzapalne, które w ogóle nie pomagały. Naprawdę już nie dawałam rady psychicznie. Szczególnie gdy widziałam co dzień uśmiechnięte i pełne życia koleżanki z pracy, które są w moim wieku. Dzięki Bogu w porę dowiedziałam się o możliwości zrobienia testu, który szybko i kompleksowo wykrywa przyczyny dolegliwości”.

Specjalista radzi
- Ból mięśni spowodowany fibromialgią może być odczuwany w całym ciele, albo w jego fragmencie – nogach, rękach, kręgosłupie, karku. Może się zdarzyć, że dolegliwości stworzą błędne koło: bowiem gdy boli – napinamy mięśnie, a nieustannie napięte mięśnie bolą. Dolegliwości raczej nie występują cały czas w tym samym natężeniu. Przeważnie raz boli bardziej, raz mniej, raz w jednym miejscu, raz w drugim. Wszystkie wymienione objawy można bowiem z powodzeniem przypisać zupełnie różnym schorzeniom – np. reumatoidalnemu zapaleniu stawów (RZS), chorobie Leśniowskiego-Crohna (choroba jelit), czy na przykład depresji – co sprawia, że możemy przez kilka miesięcy wędrować po gabinetach lekarskich, nie otrzymując odpowiedzi, jaka choroba nas dotknęła i jak należy ją leczyć. Albo otrzymując doraźne zalecenia i leki, po których nie odczujemy poprawy. Należy więc koniecznie wykonać Test Obciążeń Organizmu, który wykryje prawdziwe przyczyny dolegliwości”- radzi Weronika Łapińska, specjalistka Revitum.


Pomóż sobie w walce z bólami mięśni
Reakcje autoimmunologiczne organizmu to nic innego jak obciążenia. Obciążenia to przyczyny chorób i dolegliwości, jakie atakują nasz organizm. Często zmagamy się z nimi poprzez skupianie się na złagodzeniu objawów i popełniamy tym samym błąd. Skuteczna walka z chorobami jest możliwa tylko poprzez eliminowania przyczyn, czyli obciążeń. Test Obciążeń Organizmu jest w stanie odnaleźć obciążenia jakie się w tobie kryją, a jest ich wiele od pasożytów, poprzez reakcje autoimmunologiczne, a na brakach witamin i minerałów kończąc. Bezbolesny Test Obciążeń trwa 45 minut, w ciągu których dowiesz się z czym walczyć oraz jak oczyścić organizm, dzięki przygotowanej specjalnie dla ciebie kuracji.

Test Obciążeń jest uznawany za jeden z najlepszych nieinwazyjnych sposobów diagnostyki na świecie. Samo przeprowadzenie testu jest całkowicie bezbolesne. Nie zachodzi żadna ingerencja w organizm. Sam możesz zweryfikować skuteczność tej metody poprzez sprawdzenie swoich wyników na ponownym teście kontrolnym po kuracji!

Przydatne linki: Test Obciążeń

Chcesz umówić się na Test Obciążeń?
Pobierz Kupon Zniżkowy (-40 zł!) na wykonanie Testu Obciążeń TUTAJ


Zadzwoń na Ogólnopolską Infolinię tel. 222 502 888
Konsultant dobierze dla Ciebie odpowiedni termin i umówi do najbliższego gabinetu Revitum w Twojej okolicy.5 Odpowiedzi na Miewasz częste bóle mięśni? To może być fibromialgia! Zobacz jak to sprawdzić!

 1. Widuliński pisze:

  MAM codzienne bóle mięśni

 2. Paulina pisze:

  Bole miesni to moj koszmar,sporo sie ruszaam i cwicze na silowni ale przeciez nie powinno to skutkowac ciaglym bolem,nie wiem skad te bole, czy ja mam jakies kruche kosci czy co?pomocyy,poprosilabym o ten test

 3. Ewelcia pisze:

  Jak wstaje rano to ciagle mi sztywnieja nogi, bol ciezki do opisania,jak temu zaradzic?

 4. Krzysiek pisze:

  pierwsze slysze o jakiejs fibromialgii czy jak to sie tam pisze ale moze to jest wlasnie przyczyna moich bolow, poprosilbym o test

  • Krupeczka pisze:

   Najpierw sprawdź poziom potasu, bo jego niski poziom to jest najczęstsza przyczyna bólu mięśni i trzeba go uzupełniać na bieżąco. Potas bardzo łatwo ucieka z organizmu, a przyczyn 1000, choćby wysiłek fizyczny, czy picie kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>