Testy alergiczne – jak ustalić, co uczula?

Osoby, które podejrzewają u siebie alergię lub też nie są pewne co do przyczyn złego samopoczucia, często kierują swoje kroki do specjalisty, by wykonał badanie potwierdzające ich obawy. W jaki sposób wykonuje się testy alergiczne, jakiej wiedzy dostarczają? O tym przeczytasz w poniższym tekście.

testy alergiczneTradycyjne testy alergiczne polegają na nałożeniu kropli alergenu na skórę przedramienia. Następnie specjalista przekłuwa w tym miejscu skórę, tak by substancja uczulać mogła dostać się do wnętrza organizmu. Moment ten nie jest bardzo bolesny, przypomina ukłucie komara. Przecięcie skóry jest niezbędne, ponieważ konieczne jest wprowadzenie substancji alergizujących w górne partie skóry, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe wywołanie odczynu alergizującego na skórze. Wynik zazwyczaj odczytywany jest po 15 – 20 minutach. Ocenia się wielkość powstałego bąbla, zaczerwienienie i uniesienie skóry w miejscu nakłucia.

Specjaliści zalecają, by testy alergiczne przeprowadzać w okresie osłabienia objawów (czyli np. po czasie pylenia traw czy drzew). Termin badania jest zawsze ustalany indywidualnie. Dodatkowym obostrzeniem jest konieczność odstawienia na ten czas jakichkolwiek leków przeciwhistaminowych w okresie 2 tygodni poprzedzajacych badanie. U dzieci skórne testy alergiczne wykonuje się od 4. roku życia.

Inną metodą badania przyczyn złego samopoczucia u osób podejrzewających u siebie alergię są badania z krwi. W ten sposób można bardzo szybko określić pulę przeciwciał IgE. Ten typ testu jest bardzo wygodny, ponieważ można go zastosować u osób, które nie mogą odstawić leków przeciwhistaminowych oraz u chorych, których objawy są bardzo nasilone, jak również u małych dzieci.

Co badają testy alergiczne?
Wśród podawanych na skórę alergenów możemy wyróżnić:

  • roztocza kurzu
  • grzyby pleśniowe
  • pyłki drzew (np. sosny czy topoli)
  • pyłki traw i zbóż
  • alergeny zwierząt domowych

Specjalista Revitum radzi

Obecnie na rynku istnieje wiele możliwości sprawdzenia, jaki typ alergii nam dokucza. Jednak bez całościowego poznania stanu organizmu obraz ten będzie niepełny, co może wypaczyć diagnozę. W celu upewnienia się co do przyczyn złego samopoczucia polecam wykonanie Testu Obciążeń Organizmu, dzięki któremu możliwe będzie sprawdzenie sposobu funkcjonowania układu immunologicznego – mówi Weronika Łapińska.


Test Obciążeń to nowoczesne rozwiązanie w zakresie diagnostyki, które umożliwia kompleksową ocenę stanu zdrowia oraz ustalenie poziomu obciążenia organizmu szkodliwymi substancjami (toksynami, metalami ciężkimi, pasożytami czy grzybami). Wykonanie Testu nie wiąże się z żadnymi nieprzyjemnymi odczuciami, jest on w pełni bezpieczny i nieinwazyjny. Po omówieniu wyników ze specjalistą możliwe jest dobranie przez niego kuracji dostosowanej do indywidualnych potrzeb, dzięki której trwale pozbędziesz się nieprzyjemnych dolegliwości. Kuracja oparta jedynie na sprawdzonych, naturalnych składnikach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>