Zatoki przynosowe – jak dbać o to, by były zdrowe?

Zatoki przynosowe są odpowiedzialne za właściwy sposób oddychania i wydawania dźwięków. Nieprawidłowości w ich budowie, nawracające przeziębienia oraz alergie mogą powodować, że zatoki przynosowe odmówią współpracy. Co robić, jeśli dręczy nas stan zapalny zatok, jak uniknąć zachorowania? O tym dowiesz się w poniższym tekście.

zatoki przynosowe 2Zatoki przynosowe to bardzo ważny obszar naszej anatomii. Dzięki nim nasza głowa jest lżejsza, a głos ma przyjemną dla uszu barwę. Zatoki przynosowe odpowiadają również za wspieranie naszej głowy w utrzymaniu pozycji pionowej. Jeśli w ich obrębie dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego, sygnalizują to bólem i innymi przykrymi dolegliwościami.

Zatoki przynosowe – główne przyczyny ich chorób
Istnieje wiele czynników, które sprzyjają zapadalności na stany zapalne zatok przynosowych. Wśród nich możemy wyróżnić:

 • wrodzone nieprawidłowości anatomiczne powodujące zwężanie ujścia zatok
 • przebywanie w zadymionych i zapylonych przestrzeniach
 • stany zapalne towarzyszące przeziębieniom, które powoduje powstawanie obrzęku błony śluzowej nosa
 • klimatyzacja
 • suche powietrze
 • wysokie temperatury
 • reakcje alergiczne

Objawy ostrego zapalania zatok przynosowych
Jeśli obserwujesz u siebie podobne objawy, prawdopodobnie Twoje zatoki przynosowe dopadł ostry stan zapalny:

 • ból głowy nasilający się przy pochylaniu głowy i wysiłku fizycznym
 • uczucie rozpierania w nosie
 • wydzielina z nosa
 • zaburzenia węchu
 • osłabienie

Kiedy katar nie chce ustąpić
Jeśli katar, uczucie zapchanego nosa trwają dłużej niż 12 tygodni, wtedy mówimy o przewlekłym zapaleniu zatok. Wymaga ono zdecydowanej interwencji specjalisty (np. w postaci łączonej antybiotykami oraz sterydami) oraz, w niektórych przypadkach, leczenia operacyjnego.

Stan zatok przynosowych można poprawić usuwając przyczyny dolegliwości. Zobacz nasz film i dowiedz się, w jaki sposób możesz to zrobić:

Pani Maria z Poznania: Okazało się, że szwankują mi zatoki przynosowe

Nie miałam nigdy jakichś większych problemów ze zdrowiem. Wiele lat chodziłam nawet bez kataru latem. Jednak dwa lata temu coś się zmieniło – zaczęłam częściej chorować, po prostu jedna infekcja za drugą. Poszłam do lekarza powiedział mi, że moim problemem są zatoki przynosowe – ciągle miałam w nich stan zapalny. Lekarz powiedział, że jak od leków nic się nie poprawi, to będzie trzeba zająć się zatokami chirurgicznie. Bardzo, bardzo się przestraszyłam, nie chciałam trafić do szpitala, nie miałam też czasu, aby chorować. Zaczęłam szukać pomocy na własną rękę. Dowiedziałam się, że można wykonać test, który diagnozuje przyczyny dolegliwości. Nie czekając długo, zapisałam się na test. Jestem pod wrażeniem wizyty w Revitum – dowiedziałam się w końcu, co mi dolega, dlaczego choruję. Dostałam specjalną kurację na moje zatoki przynosowe i już widzę poprawę. Nie ma już takiego bólu, jak był kiedyś, czuję się znacznie lepiej, mam więcej energii, nie mam kataru. Dziękuję za ten test!

Specjalista Revitum: Zatoki przynosowe powinny być objęte szczególną ochroną

Zatoki przynosowe spełniają wiele ważnych funkcji. Zaburzenie ich prawidłowej pracy może powodować poważny dyskomfort w postaci uczucia zapchanego nosa, bóli głowy czy braku powonienia. Te dolegliwości mogą w znaczy sposób komplikować nasze codzienne funkcjonowanie. Dlatego właśnie nie warto czekać, aż ciągnące się przeziębienie samo ustąpi, lecz zadbać o prawidłową diagnostykę. Z pomocą przychodzi tu Test Obciążeń Organizmu, który umożliwia poznanie przyczyn problemów ze zdrowiem – mówi Weronika Łapińska.

Test Obciążeń to nowatorskie rozwiązanie oparte na metodzie dr Volla, które pozwala na kompleksową ocenę stanu naszego zdrowia oraz poznanie stopnia obciążenia szkodliwymi substancjami. Wykonanie Testu jest nieinwazyjne, w pełni bezpieczne i bezbolesne. Po jego wykonaniu możliwe jest dobranie skutecznej metody kuracji opartej o wyselekcjonowane naturalne składniki. Dzięki temu możesz w łatwy i trwały sposób pozbyć się problemów zdrowotnych oraz cieszyć się zdrowiem na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>