Zła dieta, wirusy i bakterie mogą być głównymi winowajcami reumatoidalnego zapalenia stawów

Codzienne zmaganie się bólem zesztywniałych, opuchniętych i zgrubiałych stawów, towarzyszącym wykonywaniu najprostszych czynności: myciu zębów, ubieraniu się i zapinaniu guzików – to chleb powszedni 20 milionów ludzi na świecie, cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów.

Obejrzyj nasz film i dowiedz się jak szybko rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów:

Bolesna i niebezpieczna

Na początku puchną stawy, później pojawiają się zgrubienia i guzki w ich okolicy. Długotrwały stan zapalny doprowadza do zniekształceń palców rąk i nóg a czasem całych kończyn, co w konsekwencji może doprowadzić do inwalidztwa. Ludzie dotknięci tym schorzeniem cierpią i nie są wstanie wykonywać codziennych prostych czynności. Czasem wydaje się, że RZS kpi sobie z chorych, którym daje nadzieję, po to by odebrać ją za czas jakiś, gdy między okresami zaostrzeń występują okresy remisji, czyli wycofania się choroby.

Kto choruje na Reumatoidalne Zapalenie Stawów?

Nieubłagane statystyki wskazują, że na zapalenie stawów o podłożu reumatoidalnym choruje w Polsce 400 tysięcy osób w wieku od 30–50 lat. Trzykrotnie częściej skarżą się na nie kobiety, ale ta podstępna choroba atakuje też dzieci. RZS jest jedną z najczęściej występujących chorób reumatycznych. Uważa się, że na świecie może cierpieć na nią nawet 20 mil. ludzi.


—> Zobacz więcej opinii

Samobójczy atak organizmu

Jak w wielu chorobach dotykających współczesną cywilizację, dokładna przyczyny zachorowań na RZS, nie są do końca znane? Wiadomo z całą pewnością, że jest to choroba autoimmunologiczna. W schorzeniu tym organizm zwraca się przeciwko sobie. Normalnie zadaniem układu immunologicznego jest obrona organizmu a w przypadku tej choroby, obiektem „ataku” staje się sam organizm.

Naukowcy spierają się i wskazują wiele czynników jako winowajców powstawania RZS. Główną rolę w rozwoju choroby jak twierdzi się powszechnie, odgrywają czynniki

 • genetyczne,
 • środowiskowe
 • i immunologiczne.\

Stara prawda mówi, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.  Może więc odtruwanie organizmu z toksyn i złogów jest sposobem na całkowite wyeliminowanie chorób z naszego życia? Wykonaj wiec Test Obciążeń Organizmu i sprawdź, co należy zmienić w  twojej diecie!

Dziedziczymy podatność na zapalenia stawów

Mówiąc o czynniku dziedzicznym naukowcy mają na myśli raczej to, że niektórzy ludzie posiadają pewne genetyczne skłonności zwiększające ryzyko zachorowania na RZS. Coraz powszechniejsze jest też, wśród naukowców przekonanie, że zakażenia pewnymi wirusami lub bakteriami, może prowadzić do pojawienia się RZS.

Dieta, wirusy i bakterie mogą być głównymi winowajcami RZS

Zasadniczy wydaje się, przynajmniej w myśl ostatnich badań, czynnik pokarmowy. James Braly i Ron Hoggan w swej publikacji” Niebezpieczne zboża” piszą… gluten jest czynnikiem wywierającym szkodliwy wpływ nie tylko na jelita, ale również na inne części organizmu w tym na system obronny organizmu. Braly i Hoggan stanowczo twierdzą, że nieprawidłowości związane z procesem wchłaniania wywołane przez gluten są wyraźnie związane z chorobami takimi jak: choroba Addisona, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów i wrzodziejące zapalenie jelita grubego…Również naukowcy z Zakładu Reumatologii z Wrocławia wskazują na istotną rolę przewodu pokarmowego w patogenezie ZSR i zalecają swym pacjentom zmianę diety i odtruwanie, jako alternatywę wobec tradycyjnego leczenia zapalenia stawów.

Czynnik immunologiczny a rola wirusów i bakterii w RZS

Naukowcy badają też rolę zakażeń wirusowych, ale jakie dokładnie mogłyby to być patogeny, tego nie wiemy z całą pewnością. Od lat poszukiwany jest czynnik infekcyjny –bakteryjny czy wirusowy, który mógłby być odpowiedzialny za proces zapalny a w jego konsekwencji produkcję przeciwciał, czyli czynnika reumatoidalnego. Najbardziej prawdopodobne jest zakażenie wirusem różyczki, Ebstein–Barra, na który to wirus przeciwciała znaleziono u 80% chorych na ZSR. Brano pod uwagę wirusy cytomegalii, zakażenia mykoplamą i innymi bakteriami, ale brak wciąż naukowych dowodów na potwierdzenie tych teorii. Dopóki nie ma naukowej pewności, co do przyczyny, nie będzie też cudownego i stuprocentowo skutecznego lekarstwa.

Nadzieja w reumatologii z Wrocławia

Ciekawe wyniki opublikowali niedawno polscy naukowcy. Ostatnie badania prowadzone w Zakładzie Reumatologii AM we Wrocławiu wykazały, że flora jelitowa chorych na RZS, różni się w sposób znaczący od flory osób zdrowych, szczególnie pod względem liczby bakterii beztlenowych. Wrocławscy reumatolodzy twierdzą, że to właśnie te bakterie są odpowiedzialne za powstawanie mechanizmu autoagresji organizmu. A dokładniej mówiąc „ ściany komórek bakteryjnych zawierające peptydoglikany, w większości beztlenowych bakterii Gram-dodatnich, spotykanych w ludzkiej florze jelitowej, mogą wywoływać w warunkach doświadczalnych przewlekłe zapalenie stawów. Immunizowanie peptydoglikanami, jak również innymi produktami metabolizmu bakterii, może prowadzić do syntezy czynnika reumatoidalnego” czytamy w opracowaniu „Dieta w reumatoidalnym zapaleniu stawów” autorstwa Lek. med. Magdalena Sokalska-Jurkiewicz, dr hab. med. Piotr Wiland.
Wydaje się to być dostatecznym dowodem na to, że obce czynniki, jakimi bez cienia wątpliwości są dla naszego organizmu bakterie i wirusy, mogą powodować pewne zmiany w naszym układzie odpornościowym (immunologicznym). Te zmiany powodują, że nasz system immunologiczny myli się i zaczyna rozpoznawać własne komórki np. stawów, jako obce atakuje je i niszczy.

Zdecydowali się na dietę i odtrucie wbrew zaleceniom tradycjonalistów.

Az trudno w to uwierzyć, wydaje się to tak banalnie proste,zmiana diety pomaga. Chorzy na RSZ, którzy zdecydowali się na niekonwencjonalne metody leczenia poprzez odtruwającą głodówkę a następnie stosowali określoną dietę opisują wręcz cudowne ozdrowienia. Przy tym podkreślają, że lekarze tradycjonaliści odradzali im odstawienie niektórych białek zwierzęcych i przejście na dietę wegetariańską a ta okazała się dla nich prawdziwym wybawieniem od cierpień. Dla osób, które interesują się badaniami nad zapaleniem stawów i innymi chorobami układu kostnego, nie powinno to być jednak całkowitym zaskoczeniem, ponieważ wpływ pracy układu pokarmowego i właściwej flory bakteryjnej w etiologii powstawania tego typu schorzeń, jest podkreślany nie od dziś. Znana jest również teoria, że wszelkiego rodzaju trucizny i złogi organizmu np. produkowane przez wrogie obce białka, odkładają się przede wszystkim w układzie kostnym i stawach. Stąd odtrucie organizmu i właściwe odżywianie mogą przynieść tak radykalną poprawę zdrowia.

Podsumowanie

Wśród czynników środowiskowych wpływających na powstanie wielu chorób ogromną rolę pełni dieta. Wiele czynników pokarmowych może mieć właściwości wpływające na czynności organizmu człowieka na różnych poziomach, działanie niektórych porównuje się nawet do działania ludzkich hormonów, przez co mogą zmieniać procesy metaboliczne komórek. Dlatego odtruwanie organizmu i terapia dietetyczna w różnych chorobach przewlekłych, między innymi w RZS, staje się przedmiotem coraz większego zainteresowania również środowisk lekarskich.

Oddajemy do Twojej dyspozycji nowoczesne Centrum Diagnostyki Organizmu REVITUM. Naszą misją jest  ”Trwała Witalność i Zdrowie”.

W REVITUM Test Obciążeń wykonują lekarze oraz doświadczeni specjaliści biomedycyny. Po dokładnej analizie specjaliści określają Najważniejsze Problemy organizmu, wskazania dla Indywidualnej Kuracji oraz dobierają Indywidualną Kurację.

PS.  Wykonaj Test Obciążeń Organizmu nawet, jeśli nie jesteś chory. Profilaktyka może uchronić cię przed poważnymi zachorowaniami!3 Odpowiedzi na Zła dieta, wirusy i bakterie mogą być głównymi winowajcami reumatoidalnego zapalenia stawów

 1. wojciech pisze:

  JESTEM BARDZO CHORY NA REUMATOIDALNEGO-ZAPALENIE-STAWOW
  PALCE U RAK
  PALCE U STÓP
  KOLANA
  NIE MOGE ZGINAC -NIE MOGE CHODZIC-NIE MOGE KUCAC..

  WSZYSTKO BARDZO BOLI, MAM 51 LAT

 2. wiesława pisze:

  Jestem chora na stawy.Głównie kolan i dłoni.Najbardziej dokucza mi prawe kolano,które puchnie i zbiera się w nim łyn.Jestem po 5-ciu zabiegach ściągania płynu w tym 4-y blokady.Nie umiem zginać kolan a najgorzej boli w nocy.Rezonans wykazał-Płyn w jamie stawowej i w zachyłku nadrzepkowym,niejednorodny[częściowo pośredni]sygnał płynu wskazuje na współistnienie zapalenie błony maziowej stawu.Chondtomolacja II]III stopnia chrząstki stawowej kłykci kości udowej i piszczelowej.USG wykazało cystę łąkotki.Jesdtem leczona metodą prób i błędów i badzo cierpię.Panie Wojtku trzeba szukać i się nie poddawać.Ka już choruję od 2005 rokui jest coraz gorzej a zaczęło się od niewyleczonego urazu stopy.

 3. Anatol pisze:

  Zona moja choruje od 6-ciu lat.Leczenie RZS nie dalo zadnych rezultatow.Ogromne cierpienie bolu sprawilo,ze siegnela po sterydowe zastrzyki blokad przeciw bolowych.Od 3-ch lat co piec tygodni bierze te zastrzyki i pojawiajacy sie bol ustaje.Nie jest to rozwiazanie na dluzsza mete,ale jak dotad nie wynaleziono lepszego sposobu pozbycia sie bolu i cierpienia chorego.Czekamy na nowe odkrycie leku,pozwalajacego na wyeliminowanie blokad i wyleczenie RZS.bez koniecznosci stosowania sterydow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>